ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır?

Çölyak para yardımı, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Hastaların birtakım şartları sağlaması halinde alınacak olan bu yardımlarla ilgili çölyak para yardımı nasıl alınır araştırması yapılmaktadır. Öncelikle çölyak bir gıda alerjisi olarak tanımlanır. Hastalığın kalıcı bir tedavisi bulunmamakla beraber glutensiz besinler tüketerek yaşam devam etmektedir. Uygulanan diyetin düzenli bir şekilde sürdürülmesi önemlidir. Çölyak hastalığı diyetinin asıl amacı, ince bağırsağın herhangi bir problemle karşılaşmadan beslenmesini sağlamaktır. Glutenli ürünler bağırsak düzenini bozduğu ve hastaya rahatsızlık verdiği için ömür boyu glutensiz diyet programına devam edilmelidir. İşte tam da bu sebeple devlet çölyak hastalarına glutensiz ürünler almaları konusunda destek olabilmek maksadıyla para yardımında bulunmaktadır.

Çölyak Para Yardımı Kimlere Verilir?

Çölyak şartları sağlandıktan sonra ömür boyu devam eden bu hastalıkla mücadele eden hastalara çölyak para yardımı verilmektedir. Bu yardımın amacı, hastalıkla başa çıkma sürecinde glutensiz beslenen hastalara maddi anlamda destek olmaktır.

Çölyak Para Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından sunulan çölyak para yardımı 2017 yılında yapılan güncelleme ile beraber verilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda belirli yaş aralıklarına göre verilen çölyak para yardımı;

  • 0 – 5 yaş arası hastalar için 78,75 TL
  • 5 – 15 yaş arası hastalar için 120 TL
  • 15 yaş ve üzerindeki hastalar için 108,75 TL olarak aktarılmaktadır.

Bu destek her ay düzenli olarak verilir ve yine her ayın 8’i ile 14’ü arasında hastaların banka hesaplarına yatırılır.

Çölyak Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para yardımı almak isteyen hastalar öncelikle SGK’ya başvuru yapmalıdır. 18 yaşından küçük çölyak hastaları ebeveynleriyle beraber başvuru sürecini tamamlayabilir. Herhangi bir sosyal güvence şartı olmadan verilen çölyak para yardımı başvurusundan sonra tarafınıza sunulan belge kayıt numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

Çölyak Yardımı için Gerekli Evraklar

Çölyak para yardımı için SGK’ya başvuru sürecinde bazı belgeler talep edilmektedir. T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi başta olmak üzere 2 adet biyometrik fotoğraf ile başvuru yapılabilir. Ancak bu belgelerden önce hazırlanması gereken en önemli evrak, çölyak hastalığının var olduğuna dair belge veya rapordur. Belgelerin incelenmesinden sonra SGK tarafından para yardımı başvurusu onaylanmaktadır.

Çölyak Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Çölyak para yardımı şartları konusunda bireyin çölyak hastası olması yeterlidir. Bireyler çölyak hastası olduğuna dair Gastroenteroloji bölümünden alacakları rapor ile başvuru sürecini tamamlayabilir. Sağlık belgesi olmadan yapılan başvurular geçersizdir.

Çölyak Yardımı Hangi Bankaya Yatar?

SGK ile anlaşmalı olan bankalara yatırılan çölyak parası her ayın 8’inde ya da 14’ünde alınmaktadır. Bu kapsamda aşağıdaki bankalar üzerinden yardım parasını çekebilirsiniz;

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halk Bankası
  • PTT

İlgili bankalardan alacağınız hesap numarasını SGK’ya iletmeniz yeterlidir. PTT üzerinden yapılacak para çekiminde ise sadece T.C. kimlik numarasıyla şubelere başvuru yapılabilmektedir.

Çölyak Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çölyak desteği için başvuru yapan ya da sorgulama yapmak isteyen hastalar E-Devlet üzerinden hizmet alabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir