GLUTENSİZ BLOG, GLUTENSİZ TARİFLER

Evde Glutensiz Nohut Unu Yapımı

Evde Glutensiz Nohut Unu Yapımı Çölyak hastaları, glüten hassasiyeti olanlar ve sağlıklı olmak adına gluten tüketmeyenlerin en zorlandığı konulardan biri undur. İçerisinde glüten bulunduğu için beyaz un tüketemeyen kişiler için piyasada bazı un çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de nohut unu. Halihazırda piyasada var olan nohut unlarının yanı sıra nohut ununu evde yapmak da mümkün. Bunun için ihtiyacımız olan şey sadece bir miktar nohut.

Püf noktaları ve önemli detaylarıyla işte evde glutensiz nohut unu yapımı… Evde Glutensiz Nohut Unu Yapımı Nohut unu yapımı oldukça basittir. Bunun için bir miktar nohudu bir gece öncesinden bol su ile ıslatın. Nohutların minimum 12 saat kadar suda beklemesi gerekiyor. İlk deneme için 2 bardak nohutla yapabilirsiniz, sonrasında istediğiniz kadar nohudu un haline getirerek dolapta muhafaza edebilirsiniz. Bir gece önceden ıslanan nohutları süzün ve suyunu iyice alarak kurumasını sağlayın. Kağıt havlu ya da temiz bir mutfak bezi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Islaklığını aldığınız unları 170 derecelik fırında kurutun. Arada bir fırını açarak nohutları karıştırın ve kurumasını sağlayın. Bu işlemi isterseniz tavada da yapabilirsiniz fakat tavada yanma durumu gerçekleşebilir. Nohutlarda meydana gelecek siyahlanmalar (yanmalar) ununuzun tadını bozacağı gibi rengini de bozar. O yüzden fırında kurutmanızı tavsiye ederiz. Kuruttuğunuz nohutları bir mutfak robotuna alarak öğütün. Bu işlem biraz uzun sürebilir, makinenizi dinlendirerek işleme devam edin. Nohutlar olabildiğince öğütüldüğünde yeniden fırın tepsisine dökün ve yine 170 derecelik fırına verin. Karıştırarak kurutmaya devam edin. İkinci fırınlama işlemi bittiğinde öğütülmüş ve fırından çıkmış nohudu yeniden mutfak robotunda çekin.

Bu işlem nohutların tamamen una dönüşmesini sağlayacak. O yüzden iki kere uyguladık. İkinci kez robotta çektiğiniz nohutları bir elek ile eleyin. Eleğin üzerinde kalanlar nohudun kabukları olacaktır, o kısmı atabilir ya da farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte nohut unumuz hazır. Ağzı kapalı bir kavanoza koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz ve istediğiniz hamur işinde kullanabilirsiniz.

Nohut Unu Faydaları Nelerdir?

Hemen hepimizin severek tükettiği nohudu, un haline getirerek kullanmak özellikle glüten hassasiyeti olanlar için müthiş bir fırsat. Nohut glüten içermeyen ve pek çok faydası bulunan bir besin. Nohut içerisinde A ve B vitaminleri barındırır, bu da kemik ve göz hastalıklarına karşı koruma sağlar. Nohut barındırdığı demir ve potasyum sayesinde vücuttaki bu vitamin eksikliklerini giderir. Nohutta bol miktarda magnezyum bulunur, dolayısıyla da nohut ununda da. Bu da vücudumuzdaki hasara uğramış hücrelerin yenilenmesine, kendini iyileştirmesine yardımcı olur. Vücudumuzdaki genç hücre sayısını artırır.

Nohut bu özelliği bakımından kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Nohut içeriğinde lif barındırmaktadır. Bilindiği üzere lifler sindirim sistemimiz için oldukça önem arz etmektedir. Nohut unu ile yapacağınız tarifler doyuruculuk bakımından da zengin olacaktır. Nohut unu glüten içermemesi bakımından önemlidir. Hem glüten hassasiyeti olanlar hem de sağlıklı beslenmeye özen gösterenler beyaz una alternatif olarak nohut ununu kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir