GLUTENSİZ BLOG

Glutensiz Dondurma Markaları

Glutene karşı hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları için glutensiz dondurma markaları elbette günümüzde bulunmaktadır. Çölyak hastaları, ömür boyu glutensiz diyet yapmak zorunda olduklarından dondurma tüketmek istedikleri zaman dilediği şekilde tüketim yapamazlar. Çünkü kendileri için hazırlanan glutensiz diyet programında katkı maddeli herhangi bir ürüne yer verilmemektedir. Fakat günümüzdeki bazı büyük dondurma firmaları bu konuda gluten hassasiyeti olanları unutmayarak glutensiz dondurma üretimi yapmaktadır.

Glutensiz Dondurma Çeşitleri

Dondurmalar farklı katkı malzemeleriyle beraber üretilir. Ayrıca dondurmaların basit halde olması, gluten içerme olasılığını azaltmaktadır. Yani az sayıda içerikler üretilen dondurmaların genelde glutensiz olduğu düşünülmektedir. Yine de bu konuyla ilgili etiket kontrolü yaptıktan sonra ürünleri satın almanız gerektiğini unutmayın. Çölyak hastaları için külah ya da kek gibi fırınlanmış malzemeler içeren ürünler oldukça risk teşkil etmektedir. Dışarda satılan pek çok dondurma dolabında bu ürünlere sık sık denk gelebilirsiniz. Ayrıca her dondurmada ‘glutensiz’ ibaresi yer almamaktadır. Bu yüzden gluten bileşenlerinden olan yulaf, çavdar, arpa ve buğday gibi ürünlerden birini içermesi durumunda o dondurmanın kesinlikle glutenli olduğunu anlayabilirsiniz.

[sp_ad]

Satın alacağınız dondurmada hiçbir etiket bulunmuyorsa, basit aromalı dondurmalar alınabilir. Glutenli olup olmadığını anlayabilmek için başlangıçta çok az bir miktarda tüketim yapabilir ve vücudun bu tüketime verdiği tepkiyi ölçebilirsiniz. Elbette glutenli dondurmaların da başta sindirim sorunları olmak üzere çok sayıda yan etkisi bulunmaktadır.

Glutensiz Dondurmalar

Günümüzde glutensiz dondurma konusunda hizmet veren birçok marka bulunmaktadır. Bu markaların ürünlerini aslında her kafede görebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarının vazgeçilmezi olan bu dondurmalar arasından hangi aromalıları tercih etmeniz gerektiğini de bilmenizde yarar var. Yazımızın devamında glutensiz dondurma markalarının hangileri olduğunu öğrenecek ve en azından bundan sonraki süreçte daha dikkatli tüketimler yapabileceksiniz.

Glutensiz Dondurma Markaları

[sp-related style=”light” id=”379″]

Glutensiz Dondurma Alternatifleri

Bolulu Hasan Usta’da satışa sunulan ve LASİDO adı verilen paketli dondurmalarda gluten bulunmamaktadır. Bununla beraber DOSİDO kutusunda sunulan dondurmalarda da gluten yoktur.

Glutensiz dondurma kapsamında Dalgıçlar dondurmayı da tercih edebilirsiniz. Çiftlikte tamamen doğal meyve ve sütten üretilen Dalgıçlar dondurmanın web sitesini ziyaret ederek daha kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ek olarak glutensiz dondurma markaları aşağıda sizlere marka isimleriyle beraber sunulmuştur.

Dondo Dondurma

İlk üretimini karışık dondurma çeşitleriyle gerçekleştiren Dondo dondurma glutensiz dondurma konusunda da hizmet vermektedir. Ayrıca bu firmanın Türkiye’de pek çok şubesi bulunduğu gibi yurtdışından gelen siparişlere de hızlı bir şekilde yanıt verdiğini söyleyebiliriz.

L’era Fresca Dondurma

Glutensiz dondurma satın almak isteyenler L’era Fresca dondurmayı da tercih edebilir. Yüksek sağlık ve güvenlik standartlarına sahip olan Sanset Gıda ile beraber üretime devam eden bu firmanın aslında pek çok kişi tarafından henüz keşfedilmediği düşünülüyor. Yine de glutensiz dondurmalar arasında tercih edilmesi gereken firmalardan biri olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca tahin cevizli, sütlü, sade, Antep fıstıklı, limonlu, çikolatalı ve bitter fındıklı gibi farklı seçenekler sunduğu unutulmamalıdır.

Mado Dondurma

Mado firması bildiğiniz üzere Türkiye’nin neredeyse her noktasında kafe sektörüyle hizmet vermektedir. Ayrıca Mado’nun dondurma lezzetleri de oldukça tercih edilmektedir. Fakat firmanın glutensiz olarak ürettiği dondurmaların sade kesme çeşidi olduğu ve tabakta servis edilme şartıyla sunulduğu unutulmamalıdır. Gerekli analizleri yapılan Mado dondurmalar için çapraz bulaşma tehdidi olmaması adına plastik ambalajlarda alınması gerektiği de hatırlatılmaktadır.

Mado dondurma ile ilgili gerçekleştirilen analizler sonucunda glutensiz onayı alan dondurma çeşitleri şu şekildedir; Kakao, fıstık, sade, vişne, portakal, muz, karamel, frambuaz, böğürtlen, çilek, badem, ceviz, karadut, kavun ve kiraz.

Magnum Dondurmalar

Dünyada ve ülkemizde Magnum dondurmaların ciddi bir tüketici kitlesi bulunmaktadır. Bununla beraber Algida markasının tescil ettiği Magnum’un, çölyaklıların tüketmesi için glutensiz dondurma çeşitleri mevcuttur. Markanın web sitesinde After Dinner dondurmasının glutensiz olduğu paylaşılmıştır. Bununla beraber beyaz çikolatalı, klasik, bademli ve fıstıklı Magnumlar da çölyaklıların tüketebileceği çeşitler arasındadır.

Son olarak Sarella ve Tadella dondurmaların da glutensiz olarak hazırlandığı bilinmektedir. Yine de bu ürünleri satın almadan önce mutlaka etiket kontrolü yapmanız gerektiğini unutmayın.

[sp-related style=”light” id=”373″]

Glutenli Dondurmanın Zararları

Glutenli gıdaların vücuda çok sayıda zararı vardır. Bununla beraber glutenli dondurmalar da çölyak hastaları için kesinlikle yasak olan ürünlerdendir. O halde glutenli olan her gıdada olduğu gibi glutenli dondurmalarda da sindirim ve mide sorunları yaşanabilir. Ayrıca bu tür gıdaların sürekli tüketilmesi daha ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Yeme ve içme konusunda bazı kısıtlamalara neden olan gluten duyarlılığı ve çölyak hastalığı için özel olarak hazırlanan gluten bulunmayan dondurmaların tüketilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir