YAŞAM

Glutensiz Şeftalili Kek Tarifi

Glutensiz Şeftalili Kek Tarifi

Her geçen gün önemi daha iyi kavranan “sağlıklı beslenme” muhtemel pek çok hastalığın ortaya çıkmasında önleyici konumunda bulunuyor. Yediklerimiz ile tetiklenen ve ortaya çıkan sağlık sorunlarının riskini azaltmak için mümkün olduğunca zararlı gıdalardan uzak kalınmalı. Risk teşkil eden ve insan sağlığını bozan gıdalar arasında yer alan “glüten” de bunlardan biri. Gerek glüten hassasiyeti olan ve gerekse sağlıklı beslenmek adına glütenden uzak duran kişiler için glutensiz şeftalili kek tarifi tüm incelikleri ile içeriğimizde detaylandırıldı.

Glutensiz Şeftalili Kek Malzemeleri

Gluten barındırmayan şeftalili kek için gereken malzemeler şu şekildedir:

 • 2 Su bardağı glutensiz un
 • 8 Yemek kaşığı tereyağ (oda sıcaklığında yumuşamış)
 • 2 Yumurta (orta boy veya büyük boy)
 • 1 Su bardağı toz şeker
 • 1,5 Tatlı kaşığı vanilya
 • 1,5 Tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 Su bardağı yoğurt
 • Yarım tatlı kaşığı karbonat
 • Çeyrek tatlı kaşığı tuz
 • Yarım tatlı kaşığı tarçın
 • Büyüklüğüne ve tercihe göre 2 ya da 3 adet şeftali (kabukları soyulmuş ve küp – küp doğranmış şekilde)

Glutensiz Şeftalili Kek Yapılışı

Yukarıda sayılan malzemeleri hazırlamadan önce fırınının 180°C ye ayarlanarak açılması ve ısınmaya başlanılması iyi bir pişirme için gereklidir. Akabinde malzemeler hazırlanır ve 20 santimetrelik kelepçeli kalıp sıvı yağ ile tamamen yağlanır. Sonrasında kalıbın tabanına pişirme kağıdı yapıştırılır.

Derin ve geniş bir çırpma kabında oda sıcaklığında yumuşatılmış tereyağı şekerlerle birlikte 2-3 dakika boyunca çırpılır. Bu işlem rengi hafif açılıp kabarmasına kadar devam ettirilir. Ardından karışımın içine teker teker yumurtalar eklenilir. Yoğurt ve vanilya da ilave edilerek çırpma işlemine bir süre daha devam edilir.

Başka bir kapta glutensiz un, kabartma tozu, karbonat, tuz ve tarçın harmanlanarak diğer kaptaki karışıma eklenir. Bu eklemeden sonra da çırpma işlemi sürdürülür ve karışım her noktasında özdeş bir kıvama gelince çırpma işlemi tamamlanır.

Küp – küp şekilde doğranmış ve hazır halde bulunan şeftaliler karışımın içine atılarak spatula marifeti ile bir karıştırma daha yapılır. Elde edilen hamuru bir sıyırıcı ya da aparat marifetiyle yağlanmış kek kalıbına dökülerek üzeri düzeltilir. Daha önceden ısınmaya bırakılan fırına verilerek takribi 50 dakika kadar pişirilir.

Pişirme süreci fırın özelinde farklılık gösterebilir. Fırınların performansından kaynaklı olarak pişmeme ya da yanma gibi durumlarla karşılaşmamak adına 40 – 45 dakika aralığında fırının kontrol edilmesi ve kekin durumunun gözlenmesi tavsiye edilir. Tüketicilerin damak zevkine göre gevrek ya da yumuşak şekilde istenilen pişme kıvamında maksimum 55 dakikaya kadar pişme süreci uzatılabilir.

Fırından çıkarılan kekin ılıması beklenildikten sonra kalıptan çıkarılabilir. Sade şekilde servis edilebileceği ve yenilebileceği gibi üzeri kremalı şekilde ya da şeftali dilimleri ile de sunulabilir. Sunumda kullanılan malzemelerin de glüten içermeyen türde olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir