GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Bisküvili Soğuk Pasta Tarifi

Glutensiz Bisküvili Soğuk Pasta Tarifi

Bisküvili pastalar; pasta ve türevleri arasında özellikle tercih sebebi. Bilhassa çocuklar için bisküvili pastaların yeri apayrı. Buna bir de soğuk servis özelliği de eklendiğinde davetlerin de aranılan ürünü konumuna geliyor bisküvili pastalar. Üstelik artık bu pastaları glüten içermeden de yapmak mümkün. Hem çölyak hastaları tarafından hem de glütenden uzak durarak beslenmek isteyenler tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilecek glutensiz bisküvili soğuk pasta tarifi son derece de pratik…

Glutensiz Bisküvili Soğuk Pasta Malzemeleri

  • 1 paket krema
  • 3 adet orta boy / büyük boy yumurtanın akı
  • 2 su bardağı kadar glutensiz bisküvi (el marifeti ile kırılabilir, istenilen tercih edilen glütensiz bisküvi kullanılabilir)
  • 1 çorba kaşığı kadar toz şeker
  • Yarım su bardağı kadar toz şeker
  • Yarım çay bardağı kadar su
  • 2 çorba kaşığı kadar damla çikolata
  • 1 adet orta boy limonun rendelenmiş kabuğu
  • 2 çorba kaşığı kadar iri çekilmiş fındık (tercihe göre farklı kuruyemiş de olabilir)
  • Glütensiz bisküvili soğuk pastamızın üzeri için çikolatalı sos

Glutensiz Bisküvili Soğuk Pasta Yapılışı

Kremamızı 5 dakika kadar mikserle çırptıktan sonra buzdolabına koyuyoruz ve bekletiyoruz. 3 adet yumurtamızı kırarak aklarını ayırıyoruz. Ayırdığımız yumurta aklarını yeterli derinlik ve genişlikteki kabın içerisinde 1 yemek kaşığı toz şekerimizle 10 dakika kadar çırpıyoruz. Karışımımız tamamen özdeşleşene kadar çırpmaya devam ediyoruz…

Bir cezvenin içerisine yarım su bardağı toz şekerimiz ile suyu kaynatıp az önce elde ettiğimiz yumurtalı karışıma yavaş yavaş ekliyoruz. Eklerken de çırpma işlemimize devam ediyoruz. Glütensiz bisküvilerimizi iri iri parçalara ayırıyoruz. Akabinde; bisküvilerimizi, damla çikolatamızı, rendeden geçirdiğimiz limon kabuğumuzu, fındığımızı (ya da tercih edilen ceviz vb. kuruyemişimizi) ve buzdolabında beklettiğimiz kremamızı iyice karıştırıyoruz. Özdeş bir karışım elde etmeye gayret gösteriyoruz.

Dikdörtgen bir kalıbı streç film ile kaplıyoruz. Elde ettiğimiz özdeş karışımı kalıba yayarak döküyoruz. Kalıbımızı donması için dondurucuda 2 saatten az olmamak üzere bekletiyoruz. Buzluktan çıkardığımızda servis yaparken üzerine meyve sosu ya da çikolata sosu gezdirebiliriz. Kullandığımız sosların glüten içermemesine dikkat ediyoruz.

Buzluktan / derin dondurucudan çıkarılan glütensiz soğuk pasta kısa sürede erimeye başladığından hızlıca servis edilmeli ve tüketilmelidir. Tüketilmeyecek kısım var ise, yenecek kısım alındıktan sonra kalan kısım yeninden derin dondurucuda saklanabilir.

Çocuklar tarafından dondurmaya benzetildiğinden son derece sevilen bir tatlıdır. Bu sayede çölyak hastalığı bulunan ya da glütene karşı duyarlılığı bulunan çocuklar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Glütensiz tarif ebeveynlerin de içlerinin rahat olmasını sağlamaktadır.

Özellikle sıcak yaz günlerinde iç ferahlatıcı bir tatlı olan glütensiz bisküvili soğuk pasta hem son derece pratik şekilde yapılabilmektedir hem de çok lezizdir. Dondurma ve soğuk tatlılar sevenler tarafından özellikle tercih edilebilir. Hassas bünyelerin tatlı krizlerinde başvurabilecekleri seçenekler arasında ön plana çıkmaktadır.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir