GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Bayat Kek Pastası Tarifi

Glutensiz Bayat Kek Pastası Tarifi

Bin bir emek ve zahmetle yapılan şeylerin yenmediği durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda kalan ürünleri değerlendirmek, o ürünlerden farklı yeni ürünler ortaya koymak hem son derece zevkli bir iş hem de ekonomik. İsrafı önleyerek verilen emeğin ve zahmetin çöpe gitmesini engellemek elimizde. Örneğin; yaptığımız ama tamamen bitmeyen kek doğal olarak zaman içerisinde bayatlıyor. Kalan kekimizden yeni bir pasta yapabiliriz, hem de glütensiz ve sağlıklı. Tabi bunun için kalmış olan bayat kekimizin de glütensiz şekilde yapılmış olması gerektiğini unutmuyoruz. İşte hem pratik, hem leziz ve hem de ekonomik glutensiz bayat kek pastası tarifi…

Glutensiz Bayat Kek Pastası Malzemeleri

 • 6-7 dilim glütensiz malzemeler ile yapılmış bayat kek

Kreması İçin

 • 2 kaşık kadar glutensiz un (sevilen ve güvenilen bir markanın glütensiz unu kullanılabilir)
 • 1 litre kadar süt
 • 1 orta boy yumurta
 • 1 su bardağı kadar toz şeker
 • 50 gram kadar margarin ya da tere yağ
 • vanilya

Çikolata Sosu İçin

 • 1 su bardağı kadar süt
 • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker
 • 1 yemek kaşığı kadar mısır nişastası
 • 1 yemek kaşığı kadar kakao
 • 80 gram kadar glutensiz bitter çikolata

Glutensiz Bayat Kek Pastası Yapılışı

Bayatlamış olan kek dilimlerimizi ince olarak kesiyoruz ve bir sıra halinde borcamımıza diziyoruz. Yukarıda saydığımız malzemeleri ile kremamızı hazırlıyoruz. 1 litre sütümüzün 1 bardak kadarını ayırıp kalanını 1 su bardağı toz şeker ile karıştırıp ocağa koyuyoruz ve altını yakıyoruz.

Ayırdığımız 1 su bardağı sütümüz ile 2 tepeleme kaşık glutensiz unumuza bir adet de yumurta kırarak çırpıyoruz. İyice çırptıktan sonra ocağın üzerindeki süt şeker karışımımıza yavaş yavaş ekliyoruz. Eklerken de bir yandan karıştırıyoruz.

Muhallebi kıvamına yaklaşan kremamızı ocaktan almadan 50 gram tere yağımızı (ya da argarin) ve vanilyamızı da ekliyoruz. Yaptığımız kremamızın yarısını borcama daha önce keserek dizdiğimiz keklerimizin üzerine döküyoruz. Üzerlerini tamamen kaplayacak şekilde yaydıktan sonra bir sıra daha kestiğimiz keklerden üzerlerine diziyoruz. Son olarak kalan kremamızı da en üst kısma dökerek tamamen kaplıyoruz. Böylece glütensiz bayat kek pastamızın gövdesi tamamlanmış oluyor…

Pastamızın çikolata sosunu hazırlamaya başlıyoruz… Bir su bardağı sütümüze şekerimizi, kakaomuzu ve nişastamızı da katarak karıştırıyoruz. Ocağın üzerine koyarak pişiriyoruz. Sosumuz kıvam aldığında içerisine 80 gram kadar glutensiz bitter çikolatamızı ekliyoruz. Çikolatamız eriyene kadar karıştırıyoruz ve sosumuz hazır.

Hazır olan sosumuzu da yavaş yavaş borcamdaki pastamızın üzerine her tarafını kaplayacak şekilde gezdirerek boca ediyoruz. Böylece pastamızı hazırladık. Buzdolabına koyarak en az 1-2 saat ve hatta mümkünse 1 gece bekletip sonrasında servis ediyoruz. Servis ederken farklı süsleme ve sunum malzemeleri tercihe göre kullanılabilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir