GLUTENSİZ BLOG

Glutensiz Diyet Yararlı mı Zararlı mı?

Glutensiz diyetin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu aslında pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu konuda detaylı bilgiler sunmadan önce glutensiz diyetin ne demek olduğunun da bilinmesi gerekiyor. O halde glutensiz diyet yararlı mı zararlı mı konusunda öncelikle her birey için farklı yanıtlar verilebilir. Genel olarak glutensiz diyet, şeker içermediği için sağlığa yararlıdır. Elbette şeker tüketiminin olmaması, vücuda sürekli yararlı besinlerin alınması anlamına gelir. Bu sayede de vücut fonksiyonları sağlıklı bir şekilde devam eder.

Glutensiz Diyet Nedir?

Glutensiz diyet, çölyak hastaları için geliştirilmiş olan bir diyet uygulamasıdır. Ayrıca gluten proteinine karşı duyarlılığı olanlar için de glutensiz diyet hazırlanarak sunulmaktadır. Buğday, arpa ve çavdarın içeriğinde yer alan gluten proteini, çeşitli sindirim sorunlarıyla beraber bağırsak iltihaplanmasını beraberinde getirir. Bu nedenle yapılacak tetkiklerde glutene karşı duyarlılığı olan ve elbette çölyak hastası olduğu belirlenen her bireyin mutlaka glutensiz diyete başlaması gerekmektedir.

[sp-related style=”light” id=”257″]

Glutensiz diyette çavdar, arpa ve buğday mahsulü olan tüm gıdalar yasaklanmıştır. Bununla beraber dondurulmuş et, sosis ve balık ürünleri de tüketilmemektedir. Hazır soslar, ketçap, makarna, bisküvi, pasta ve börek gibi ürünler de glutensiz beslenmede yoktur. Çölyak hastaları bu tür gıda ve ürünleri tükettiği zaman sindirim problemleri başta olmak üzere kronik yorgunluk, mide bulantısı, anemi ve depresyon gibi farklı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Glutene duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka çölyak testi yaptırmalı ve teşhis konulduktan hemen sonra glutensiz diyete başlamalısınız. Sonuç olarak glutensiz diyetle ilgili glutensiz diyet yararlı mı zararlı mı sorusu, çölyak dışındaki hastalar için farklılık gösterebilir.

Glutensiz Diyet Ne Kadar Sağlıklı?

Bu konuda öncelikli olarak glutensiz gıdaların elbette sağlığa yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bireyde gluten intoleransı ve bağırsak sorunları bulunmuyorsa, sağlıklı bireyler için glutensiz diyetin zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Günümüzde pek çok kişi aslında kilo vermek için bu diyete başlamaktadır. Elbette glutensiz diyette bazı miktarlarda kilo kayıpları olabilmektedir ancak bu durumun nedeni aslında glutensiz diyetle beraber tüketimine son verilen hamur işleri ve şekerli gıdalar olduğu bilinmelidir. Her gün fazlasıyla tüketilen boş kalori kaynaklarını tüketmeyi bıraktığınızda zaten glutensiz diyete de gerek olmadığını anlayabilirsiniz.

İçeriğinde gluten olmayan gıdalar, glutensiz tahıllarla beraber üretilir. Bu sayede gıdaların lif özellikleri korunabilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise glutensiz diyette vücuda alınması gereken karbonhidratların alınamadığının bilinmesi gerektiğidir. Yani günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu 10 mg’nin üzerindeki gluten tüketimi elbette sağlıksızdır. Yine de glutensiz beslenmeye başlamadan önce kesinlikle bir uzman doktordan onay almanız gerektiğini unutmamalısınız.

[sp-related style=”light” id=”171″]

Glutensiz Diyetin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bireylerde farklı sağlık sorunlarına yol açabilecek olan glutensiz diyetin genel olarak yararları bulunmaktadır. Elbette glutensiz diyet yararlı mı zararlı mı sorusunun yanıtını açıkladıktan sonra vücuda olan faydalarından da bahsetmek gerekiyor. Maddeler halinde sıralayacak olursak glutensiz diyetin yararları şu şekildedir;

 • Kansızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.
 • Bireylerde konsantrasyonu artırır.
 • Kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.
 • Bağırsak kanserini engeller.
 • Depresyon ve kaygıyı ortadan kaldırır.
 • Saç ve tırnaklarda güçlendirici etki ortaya çıkarır.
 • Bölgesel yağlanmaları engeller.

[sp_ad]

Glutensiz diyet uygulamasının yararları genel olarak bu şekildedir. Fakat bu diyetin ömür boyu uygulanması gerekir. Çünkü çölyak hastaları ve gluten duyarlılığı olan insanlar için geçerli olan bu diyetle beraber hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir. Enerjik bir yaşam tarzı için benimsenmek istenen bu diyetin öncelikle kolay kilo verme yöntemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Düzensiz beslenen her birey aslında gündelik olarak vücuda sürekli şeker takviyesi yapmaktadır. Fakat glutensiz diyette şeker ve tahıl ürünleri olmadığı için kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten şekersiz beslenmeye başlayan her birey, kısa zamanda fazla kilolarından da kurtulmuş olacaktır.

Glutensiz diyetin vücuda bir diğer yararı ise ödemlerin atılmasını sağlamasıdır. Kilo almanıza neden olan ödemler uzun süre vücutta kalıcıdır. Yani düzensiz beslenme sonucunda ödemler daima vücutta kalır ve çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Bu nedenle glutensiz diyetteki vitaminli, lifli ve az yağlı besinler her zaman faydalıdır.

[sp-related style=”light” id=”178″]

Bilgilerimize devam edecek olursak, glutensiz diyet yararlı mı zararlı mı sorusuyla ilgili detaylara ek olarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu diyetin sağlıksız beslenmeyi engellediği ortadadır. Bununla beraber tiroid fonksiyonlarını düzenleyerek yine vücudun hormon dengesini de korumaktadır. Tüm bu olumlu etkiler bireylerde psikolojik anlamda olumlu etki yaratırken uyku problemi çekenler için de son derece önemli olacaktır. Çünkü şeker tüketimini azaltmak, tiroid fonksiyonlarını düzenlerken aynı zamanda düzenli bir uyku sürecini başlatmaktadır. Ek olarak bağırsak sistemini düzenlemek için de şeker tüketiminin sonlandırılması gerekir.

Glutensiz diyetle ilgili son olarak aktarılacak net bilgi, bu uygulamanın her birey için sağlıklı olmadığıdır. Eğer glutene karşı hassasiyet oluşmuş ise ömür boyu bu diyet uygulamasından yararlanılmaktadır. Ayrıca glutensiz beslenme gerektiren bazı hastalıklar da vardır. Bunlar;

 • Gluten ataksisi
 • Dermatitis Herpetiformis
 • Buğday alerjisi şeklinde sıralanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir