GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Elmalı Pay Tarifi

Glutensiz Elmalı Pay Tarifi

Elmalı pay pek çok kişinin severek yediği atıştırmalıklar arasında önemli bir yere sahip. Elmalı payın glüten içermeden de yapılması mümkün. Bu sayede hem çölyak hastaları hem de sağlıklı beslenmek adına glüten tüketmemeye gayret gösterenler için ideal bir atıştırmalık halini alabilir. İşte lezzetli olduğu kadar da sağlıklı glutensiz elmalı pay tarifi…

Glutensiz Elmalı Pay Malzemeleri

Glutensiz elmalı payın hamuru için elmalı içi için malzemelerini ayrı ayrı vermek daha iyi olacaktır.

Glütensiz elmalı pay hamuru için malzemeler

  • 1 su bardağı kadar mısır unu
  • 1 su bardağı kadar pirinç unu
  • Yarım su bardağı kadar tereyağı
  • 6-7 yemek kaşığı kadar soğuk su

Glütensiz elmalı payın içi için malzemeler

  • 3 ya da 4 adet kabukları soyulmuş ve ince ince dilimlenmiş orta ya da büyük boy elma
  • 1 yemek kaşığı kadar limon suyu
  • Yarım su bardağından biraz fazla miktarda toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar glutensiz un
  • Yarım tatlı kaşığı kadar tarçın
  • Yarım bardak kadar iri doğranmış (ezilmiş) ceviz

Glutensiz Elmalı Pay Yapılışı

Glütensiz elmalı payımızı yapmaya başlamadan önce fırınımızı 180 derece sıcaklığa ayarlıyoruz ve çalıştırarak önceden ısınmasını sağlıyoruz. Akabinde glüten içermeyen elmalı payın yapılışına geçebiliriz.

Evvela glütensiz unlarımızı ve tereyağımızı parmaklarımızla birbirine yediriyoruz. Yavaş yavaş soğuk su ilave ederek hamurumuzu yoğuruyoruz. Kıvamlı ve sertçe bir hamur elde etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle uzun süre yoğurmamıza gerek yok. Hamurun yumuşamaması ve yapışmamaya başlamaması önemli bir detay…

Elde ettiğimiz pek hamurumuzu 2 parçaya bölüp streç filme sararak buzdolabında koyuyoruz ve yarım saat kadar dinlenmeye bırakıyoruz. 23-24 santimetre çapındaki tart kalıbımızı yağlayarak buzdolabında dinlendirdiğimiz hamurun bir parçasını alıyoruz ve merdane marifeti ile açarak kalıbımıza döşüyoruz. Kalıbımızdan artan kenarları koparıyoruz. Kopardığımız kenarları elimizde kalan diğer hamura ekleyebiliriz.

Akabinde elmalı için malzemelerini yeterli derinlikte ve genişlikte bir kabın içerisine koyarak iyice karıştırıyoruz. Karışımı tamamladıktan sonra hamur serdiğimiz kalıbın içerisine hazırladığımız karışımı boşaltıyoruz.

Buzdolabımızda bekleyen hamurumuzun 2. parçasını da çıkararak yine merdane marifeti ile açıyoruz ve kalıbımızın üzerine kapatarak hamurların kenarlarından mümkün olduğunca kavuşmasını sağlıyoruz. El yordamıyla birleştirme işlemini yapıyoruz. Hamurumuzun içerisinde oluşacak buharın dışarıya kolay çıkabilmesi için hamurun üzerine “v” şeklinde ince delikler açıyoruz.

Tart kalıbımızın kenarlarını alüminyum folyo ile kaplayarak daha önce 180 derecede ısıtmaya başladığımız fırınımıza sürüyoruz. 25 dakika kadar bu şekilde fırında elmalı payımızı pişirdikten sonra alüminyum folyoyu çıkartıyoruz. Ardından yarım saat kadar daha folyosuz şekilde pişiriyoruz.

Pişme işlemini gözlemleyerek ya da kürdan testi ile kontrol edebiliriz. Tartımızın üzeri altın sarısı bir renk aldığında fırından çıkarabiliriz. Ilıdıktan sonra kalıbımızdan çıkarabilir ve servisini gerçekleştirebiliriz. Sunum için glüten içermeyen faklı soslar da tercih edilebilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir