GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Kakaolu Kek Tarifi

Glutensiz Kakaolu Kek Tarifi

Gluten hassasiyeti bulunan kişiler ya da glütenin zararlarının farkında olarak tercihen glütensiz beslenmeyi seçenler için kek vb. atıştırmalıklar özel bir öneme sahip. Zira bu gıdaların glütensiz şekilde yapılması, yapıldığında da aynı tadın tutturularak damak zevkinin bozulmaması büyük önem arz ediyor. Bu içeriğimizde verdiğimiz glutensiz kakaolu kek tarifi ile glüten içermeyen atıştırmalıklar noktasında önemli bir alternatif sunacağımızı düşünüyoruz.

Glutensiz Kakaolu Kek Malzemeleri

  • 3 yumurta (orta boy ya da büyük boy)
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket glutensiz kakaolu kek unu (markadan markaya değişmekle birlikte genellikle net 225 gr. Daha büyük paketler halinde glütensiz kakaolu kek unu alanlar bu tarif için 225 gr. üzerinden çalışma yapabilir ya da daha büyük ölçülerde misli ile artırabilirler. Örneğin 450 gr glütensiz kakaolu kek unu için diğer malzemeler de X2 olacak şekilde)
  • 1,5 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Glutensiz Kakaolu Kek Yapımı

Glutensiz kakaolu kek malzemelerini hazırlamaya başlamadan önce fırın 180°C ye ayarlanmalı ve ısıtılmaya başlanılmalıdır. Akabinde 20 cm’lik kelepçeli kalıp sıvı yağ ile iyice yağlanmalıdır.

Yumurta ve toz şeker derin bir çırpma kabına konularak 5 dakika kadar çırpılmalıdır. Karışım beyazlaşıncaya kadar bu işlem sürdürülmelidir. Ardından üzerine glütensiz kakaolu kek ununu da ilave edilerek ekstra 1 dakika kadar daha çırpılmaya devam edilmelidir. Daha sonra sütü ve yağı da ilave ederek 2 dakika kadar daha mikser ile çırpma işlemi sürdürülmeli ve karışımın dengeli şekilde oluştuğuna emin olunmalıdır.

Elde edilen hamur spatula ya da herhangi bir sıyırıcı yardımı ile daha önce yağlanmış olan kek kalıbına dökülmelidir. Üzeri gerekli materyal ile düzeltildikten sonra pişmesi için daha önceden ısıtılmaya başlanılan fırına sürülmelidir.

Gluten içermeyen kakaolu kekin fırında pişme süresi yaklaşık 35-40 dakikadır. Bununla birlikte; pişme sürecinin fırından fırına değişiklik gösterebileceği, hazırlanan hamurun kıvamına göre farklılaşabileceği ya da tüketicinin damak tadına göre (gevrek ya da yumuşak) ayarlanabileceği göz ardı edilmelidir. Bu ve benzeri etkenler dikkate alınarak kakaolu glütensiz kekin pişme süreci özellikle ilk 30 dakikanın ardından dikkatle takip edilmelidir.

Mümkünse gözle fırın kapağı açılmadan, değilse belirli aralıklarla fırın kapağı açılarak kontrol edilen kekin pişme aşaması kontrollü şekilde tamamlanmalıdır. Pişme süreci tamamlanan kek fırından çıkarılmalı ve ılıması beklenilmelidir. Ilıyan kekin kalıptan çıkarma işlem görselliğinin bozulmaması adına yardımcı araç gereçler de kullanılarak dikkatli şekilde yapılmalıdır.

Tercihe göre ılık ya da soğuduktan sonra dilimlenen kek servise hazır hale gelecektir. Kakaolu glütensiz kekin sunumu için farklı gıda türevleri kullanılabilir. Ancak bilhassa ikramlarda glüten hassasiyeti olan kişilere yapılacak sunumda süs ve pasta malzemelerinin de glüten barındırmamasına özellikle dikkat edilmelidir. 5 çayı vb. ikramlar için sağlıklı glütensiz kakaolu kekimiz hazır.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir