GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Çörek Tarifi

Glutensiz Çörek Tarifi

Gluten hassasiyeti olan, yahut glüten hassasiyeti olmadığı halde glütenin zararlı etkilerinden korunmak adına glütensiz beslenmeyi tercih eden bilinçli tüketiciler için glüten içermeyen tarifler son derece önemli ve değerli. Bilimsel çevrelerce de ispatlanmış olan glütenin zararları, glütensiz tariflerin kıymetinin, glüten hassasiyeti olmayan kişilerce de her geçen gün daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bu içeriğimizde vereceğimiz glutensiz çörek tarifi ile bu bilinç ve duyarlılıkta olan kişiler için leziz bir seçenek sunuyoruz.

Glutensiz Çörek Tarifi Malzemeleri

  • 3,5 – 4 su bardağı kadar glutensiz un (sevdiğiniz ya da güvendiğiniz herhangi bir markanın glüten içermeyen unu tercih edilebilir)
  • 2 yumurta (3,5 su bardağı un için orta boy, 4 su bardağı için büyük boy)
  • 1 paket kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker (un miktarına ya da tercihe göre tepeleme ya da silme ayarlanabilir)
  • 1 tatlı kaşığı tuz (un miktarına ya da tercihe göre tepeleme ya da silme ayarlanabilir)
  • 2 su bardağı ılık süt
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet kapya biber (küp şeklinde doğranabilir)
  • 2 adet yeşil biber (tercihe göre az acı ya da tatlı, küp şeklinde doğranabilir)
  • İnce doğranmış çeyrek demet dereotu yada maydanoz (tercihe göre)

Glutensiz Çörek Yapımı

Malzemeleri hazırlamaya başlamadan önce fırın 180°C’ye ayarlanmalı ve ısınması sağlanmalıdır. 12’li muffin kalıbının iç kısımları kaliteli margarin ile yeterince yağlanmalıdır. Glutensiz un ve kuru maya çırpma kabına alınarak çırpıcı ile yeterli sürede karıştırılmalıdır. Bu esnada tuz, ılık süt, toz şeker, yumurta ve zeytin yağı eklenilmelidir. Mikser ile orta devirde ortalama 2 dakika kadar çırpılarak tam karışım sağlanmalıdır.

Tercihe göre kapya biber, yeşil biber ve dereotu ya da maydanoz vb. ilavesi sağlanarak spatula ile karıştırılmalıdır. Özdeş bir karışım olduktan sonra elde edilen hamur 12’li muffin kabına eşit şekilde paylaştırılmalıdır. Malzemeleri hazırlamaya başlarken ısınması için 180°C’ye ayarlanan fırına muffin kabı sürülmeli ve 20-25 dakika aralığında pişirilmelidir.

Glütensiz çöreğin fırında pişme süresi kişinin gevrek ya da yumuşak besin tercihinin yanı sıra, fırın özelliğine göre de farklılık gösterebilir. Zira kağıt üzerinde 180 derecelik sıcaklık her fırın için aynı gibi görünse de; pratikte fırınların sıcaklık derecelerinin farklılık gösterebildiği mutfak emekçileri tarafından çok iyi bilinmektedir. Bu nedenle pişirme süresi her fırına göre glütensiz çöreği pişiren kişi tarafından kontrol edilerek ayarlanmalıdır. Mümkünse fırının kapağı açılmadan, mümkün değilse fırının kapağı açılarak ilk 20 dakikanın akabinde ilk kontrol sağlanmalıdır.

Pişmesi tamamlanan glütensiz çörek fırından çıkarılarak bir müddet ılıması beklenilmelidir. Akabinde 12’li muffin kalıbından şekillerinin bozulmaması adına dikkatli şekilde çıkarılmalıdır. Çöreklerin soğuması tamamlandıktan sonra servise hazır hale gelmiştir. Tercih edilen içecek ile birlikte servis edilebilir. Glutensiz çörek, ara öğünlerde ya da misafir ağırlamada güzel bir seçenek olduğu gibi; kahvaltı sofralarında da önemli bir yer tutmaktadır.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir