GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Poğaça Tarifi

Glutensiz Poğaça Tarifi

Sabah kahvaltılarının, öğleden sonra oturmalarının ve çay keyiflerinin değişilmez parçası poğaçayı en sağlıklı hali ile tüketmek mümkün. Glütene karşı duyarlılığı olan, çölyak hastaları yahut bu konuda doktor tavsiyesi alan kişiler glüten içermeyen poğaça ile bu keyiften mahrum kalmazlar. Herhangi bir sağlık sorunu olmadan da, diyet yapanlar ya da dikkatli beslenme adına glütenden uzak durmak isteyen kişiler için de glutensiz poğaça tarifi son derece kolay uygulanabilir şekilde…

Glutensiz Poğaça Malzemeleri

Glütensiz poğaça yapımı için gereken malzemeler şunlardır:

  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yumurtanın beyazı
  • 1 yumurtanın sarısı (yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılmalı, sarısı poğaça üzerine sürülmek için bekletilmelidir)
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar glutensiz un (güvenilen ve sevilen herhangi bir markanın glütensiz unu olabilir)

Yukarıdaki malzemeler tercih edildiği miktarda artırılabilir. Artırım yapılırken orantılamaya dikkat edilmelidir. Örneğin 1,5 ölçü yapılmak istenilirse 1,5 yemek kaşığı şeker, 1,5 çay bardağı sıvı yağ kullanılmalı ve diğer malzemelerde yine yarı yarıya artırılmış şekilde kullanılmalıdır.

Glutensiz Poğaça Yapımı

Glüten içermeyen poğaça yapımına başlanılmadan önce fırın 180 dereceye ayarlanmalı ve çalıştırılarak ısınması sağlanmalıdır. Bu sayede poğaçaların pişme süreci çok daha etkili ve sağlıklı olacaktır.

Fırın çalıştırıldıktan sonra uygun derinlik ve genişlikteki bir çırpma kabı alınarak; Ilık süt, şeker ve instant maya bir kase içerisinde çırpılmalıdır. Çırpma işleminden sonra 10 dakika kadar beklenilmeli ve akabinde tuz, yumurta ve sıvı yağ da eklenerek yeniden çırpma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Çırpma ve karıştırma işlemi devam ederken pey der pey glutensiz un karışıma eklenilmelidir. Bu noktada un miktarı karışımın aldığı kadar ayarlanabilir. 1,5 ölçü ya da 2 ölçülük malzeme kullananlar için elbette un miktarı da aynı oranda artacaktır. Hafif şekilde ele yapışan bir hamur kıvamı elde edilene kadar glüten içermeyen un eklemesine devam edilebilir.

Yeterli kıvama gelen un tezgahın üzerine alınarak üzeri örtülmeli ve kabarması için beklenilmelidir. Bekleme süresi hamurun kıvamına bağlı olmakla birlikte takribi 45 dakika ila 1 saat aralığında olabilir.

Kabarma gerçekleştikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak el yordamıyla yuvarlama işlemi yapılmalı ve pişirme işlemi için fırın tepsisi üzerine dizilmelidir. Dizme işlemi uygun aralıklarla yapılmalı ve mayalandırma / pişme esnasında hamurun hacminin artacağı hesaba katılmalıdır. Böylece glütensiz poğaçaların birbirine ya da tepsi kenarlarına temas etmesinin önüne geçilebilir.

Yarım saat kadar mayalandırılan ve üzerine daha iyi kızarması için yumurta sarısı sürülüp çörekotu serpiştirilen poğaça hamuru fırına girmeye hazır. Daha önceden ısıtılan fırına sürülen tepsi yine 180 derecelik sıcaklıkta poğaçaların üzeri kızarıncaya kadar pişirilmelidir. Pişirme aşamasında tercihe göre (gevreklik yumuşaklık) süre ayarlanabilir. Poğaçaların pişme süreci belirli aralıklarla gözle ya da fırın kapağı pratik şekilde aç kapa yapılarak takip edilmelidir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir