GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Sade Kek Tarifi

Glutensiz Sade Kek Tarifi

Öğleden sonraların lezzetli atıştırmalığı, akşam oturmalarının tatmin edici ikramı kek glüten hassasiyeti olanlar için de özel olarak yapılabiliyor. Glutene dair hassasiyeti olan veya glutenli gıdalar tüketmemesi gereken kişilerin yanı sıra sağlığına dikkat edenler için de glutensiz sade kek tarifi müthiş bir alternatif. Sağlığına özel ehemmiyet gösterenler için glüten içermeyen kek nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir inceleyelim…

Glutensiz Sade Kek Malzemeleri

  • 1 paket glutensiz sade kek unu (tarifteki malzemeler 240 gram glütensiz sade kek unu için verilmiştir. Ölçüyü artırmak isteyenler örneğin 480 gram glüten içermeyen sade kek unu için diğer malzemeleri de X2 olarak kullanmalıdır)
  • 3 yumurta (orta boy ya da büyük boy)
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt

Glutensiz Sade Kek Yapılışı:

İkram tabaklarının vazgeçilmezi, 5 çaylarının lezzetli arkadaşı sade keki glütensiz ve sağlıklı şekilde yapmak için yukarıdaki malzemeleri hazırlamadan önce fırın 180 derece sıcaklığa ayarlanarak çalıştırılmalıdır. Malzemelerin hazırlanması esnasında fırının çalışması ve ısınması etkili bir pişirme için ön şarttır.

Fırının çalıştırılmasının akabinde 20 santimetrelik kelepçeli kalıp sıvı yağ ile yeterince yağlanmalıdır. Ardından yumurta ve toz şeker çırpma kabının içerisine konulara 5 dakika boyunca çırpılmalı ve karışımın beyaz tonlarını alması sağlanmalıdır.

Elde edilen karışımın üzerine glütensiz sade kek unu pey der pey ila edilmeli ve ilave edilirken de çırpma işlemine devam edilmelidir. Çırpma işlemi 1 dakika daha devam ettirilerek süt ile sıvı yağ ilavesi yapılmalıdır. Bu ilaveler sonrasında mikser ile çırpma işlemi 2 dakika daha çırpma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Elde edilen hamurun tam olarak karıştığı ve her noktasının aynı özellikte olduğu gözlemlendikten sonra, hamur bir spatula yahut farklı bir sıyırıcı ile daha önce yağlanarak hazırlanmış kek kalıbına dökülmelidir. Akabinde kalıbın üst kısmı el yordamı ile düzeltilebilir yahut verilmek istenilen desen var ise kullanılabilir. Bu kısım tercihe kalmıştır.

20 santimetrelik kelepçeli kalıpta hazır halde bulunan hamur ısınmış olan fırına sürülerek 35-40 dakika aralığında pişmesi beklenilmelidir. Fırından fırına performans ve pişirme kapasitesi farklılık gösterebileceğinden, ilk yarım saatlik süre geride kaldığında kekin pişme durumu kontrol edilmelidir. Bu kontrol mümkünse fırının kapağı açılmadan göz ile yapılmalıdır. Mümkün olmayan durumlarda ise fırının kapağı pratik hareketlerle aç-kapa yapılarak pişme durumu gözlemlenmelidir.

Tercihe göre de (yumuşaklık – gevreklik) pişme durumu ayarlanan kek fırından çıkarılmalıdır. Ilıması beklenilen kek, akabinde kalıptan çıkarılmalı ve yine tercihe göre ılık iken ya da soğutularak dilimlenebilir ve ikram edilebilir.

Glütensiz sade kekin ikramı sırasında sunum ve görsellik ya da lezzeti artırmak için farklı takviye gıdalar da kullanılabilir. Lakin bu noktada kullanılan diğer gıdaların da glüten içermediğine dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak glütensiz sade kekimiz hazır.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir