GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Mevsim Cupcake Tarifi

Glutensiz Mevsim Cupcake Tarifi

Misafirler için yahut kendinize… En lezzetli ikramlardan biri olan mevsim cupcake glüten hassasiyeti olanlar için de en sağlıklı haliyle karşınızda. Gluten diyeti yapan, sağlıklı şekilde zayıflamak isteyen ancak tatlılardan da vazgeçmek istemeyen kişilere mükemmel bir öneri. Öğleden sonra ya da akşam oturmalarında tatlı ve sağlıklı atıştırmalık isteyenler için glutensiz mevsim cupcake tarifi…

Glutensiz Mevsim Cupcake Malzemeleri

Glütensiz mevsim cupcake malzemelerini; muhallebisi, keki ve sunumu için ayrı başlıklarda vermek daha sağlıklı olacaktır.

Muhallebisi İçin:

 • 4 yemek kaşığı glutensiz un
 • 1 litre süt
 • 1 yemek kaşığı kadar vanillin
 • Yarım su bardağı kadar toz şeker
 • 50 gram tere yağ

Keki İçin:

 • 1 paket glutensiz kakaolu kek unu (225 gram karşılığı istenilen markanın kakaolu glütensiz unu kullanılabilir)
 • 1 su bardağı şeker
 • 3 yumurta (orta boy ya da büyük boy)
 • 1 su bardağı süt

Sunumu İçin:

 • 1 tatlı kaşığı instant ya da tercih edilen kahve (isteğe bağlı)
 • 1 – 2adet orta boy muz

Glutensiz Mevsim Cupcake Yapılışı:

Malzemelerinde olduğu gibi, glütensiz mevsim cupcake yapılışı da yine muhallebisinin yapımı, kekinin yapımı ve süslemesinin yapımı olarak ayrı ayrı değerlendirilmelidir…

Muhallebisinin Yapımı:

Glutensiz un, süt, şeker ve vanilin yeterli derinlikte ve genişlikte bir tencereye konulmalı ve devamlı karıştırılarak kaynatılmalıdır. Karışım kaynadığında ocaktan alınmalı ve üzerine tereyağı da eklenerek, tere yağ eriyene kadar karıştırılmalı ve akabinde soğumaya bırakılmalıdır.

Kekinin Yapılışı:

Kek içeriği hazırlanmaya başlanılmadan önce fırın 180 derecede ısıtılmaya başlanılmalıdır. Yumurta ile şeker çırpma kabı içerisinde tam karışana dek çırpılmalı ve üzerine süt ilave edilerek çırpma işlemi sürdürülmelidir. Elde edilen sıvı karışımının üzerine kakaolu glutensiz kek unu da eklenerek çırpma işlemine devam edilmelidir.

Fırın tepsisi tabanına yağlı kağıt serilmeli ve elde edilen kek hamuru tepsiye dökülmelidir. Spatula ya da diğer materyal yardımı ile düzeltme işlemi gerçekleştirilebilir. Isınmış haldeki fırına verilen kek yarım saat kadar pişirilmelidir. Pişme süresi fırından fırına kadar artı ya da eksi 5 dakika fark edebilir. Ayrıca kişinin gevreklik – yumuşaklık tercihi de pişme aşamasında belirleyici bir etkendir.

Kekin pişme aşaması belirli aralıklarla gözlemlenmelidir. Pişme tamamlanınca kek fırından çıkarılmalı ve ılıması beklenilmelidir. Akabinde kareler halinde dilimleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Süslemesi ve Sunumu:

Soğumuş muhallebi bir sıkma torbasına konulmalıdır. Kupların tabanına azar azar sıkıldıktan sonra ılıyan kekten ufalama şeklinde bu katmana ilave edilmelidir. Tercihe göre iki kaşık kahve ile de kek ıslatılabilir.

Glütensiz kekin üzerine muz dilimleri eklendikten sonra yeniden muhallebi sıkılarak kup tamamen doldurulmalıdır. Hem görsel açıdan hem de lezzet bakımından mükemmel sağlıklı ve glütensiz bir tatlı ortaya çıkacaktır. Üst kısma yine muz dilimleri ve kakao ile ya da tercih edilen diğer süsleme malzemeleri ile görsel zenginlik katılabilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir