GLUTENSİZ TARİFLER, YAŞAM

Glutensiz Portakallı Kek Tarifi

Glutensiz Portakallı Kek Tarifi

Çayın ekürisi kek, portakalın eşsiz freşliği ile buluştuğunda bambaşka bir tada ulaşıyor. Dost meclislerinde, misafir ağırlamalarında yahut kendinize bir güzellik yapmak istediğinizde… Hem sağlıklı, hem pratik, hem leziz hem de göze hitap eden bir atıştırmalık glütensiz portakallı kek. Çölyak hastalarının yanı sıra diyet yapan ya da sağlığına dikkat edenler için de glütensiz portakallı kek tarifi son derece kolay ve hızlı şekilde tatlı krizine son veriyor…

Glutensiz Portakallı Kek Malzemeleri

Glüten içermeyen portakallı kekin malzemeleri üst dolgusu ve kreması için ayrı, keki için de ayrı olacak şekilde aşağıdaki gibidir:

Üst Dolgusu / Kreması İçin Malzemeler:

  • 1 adet portakal (orta boy / büyük boy)
  • 1 adet greyfurt (orta boy / büyük boy)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su

Keki İçin Malzemeler:

  • 1 paket glutensiz sade kek unu
  • 3 adet yumurta (orta boy / büyük boy)
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt

Glutensiz Portakallı Kekin Dolgusunun / Kremasının Yapılışı

Glüten içermeyen portakallı kekin yapımına geçmeden önce fırın çalıştırılarak 180°C’ye alınmalı ve ısınmaya başlaması sağlanmalı. Akabinde portakal ile greyfurt yıkanmalı ve ince dilimler halinde kesilerek bir tencere içerisine konulmalı. Portakal ve greyfurt dilimleri üzerine bir miktar su eklenilmeli ve orta ateşte 2 dakika kadar kaynatılmalı.

Kaynayan greyfurt ve portakalın suyu süzülerek bir kaba alınmalı. Ardından üzerine şeker ile su eklenerek şeker tamamen eriyene kadar ara ara karıştırılmalı ve pişirilmeli. Bu karışım soğumaya bırakılarak kekin yapımına geçilmeli…

Glutensiz Portakallı Kek Yapılışı

Glutensiz keki hazırlamak için derin ve geniş bir kap içerisine yumurta ile toz şeker konularak çırpılmalı ve beyaz bir karışım elde edilene kadar bu işleme devam edilmelidir. Sonrasında hazırlanılan karışımın üzerine glütensiz un, süt ve sıvı yağ da eklenerek çırpma işi sürdürülmelidir.

Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt serilerek ayrılan portakal ile greyfurtlar fırın tepsisinin tabanına yerleştirilmelidir. Daha önce hazırlanılan ve soğumaya bırakılan kek dolgusu ve krema da buraya spatula yardımı ile dökülmelidir. Akabinde üzerine kek hamuru da yine spatula marifeti ile kek kalıbına alınmalıdır.

Gerekli düzeltmeler el ya da diğer araç gereçler marifeti ile yapıldıktan sonra önceden 180°C’ye ayarlanarak ısıtılmış olan fırında 40 dakika kadar pişirilmelidir. Pişirme süreci fırın özelinde farklılık gösterebilir. Fırınların performansına göre pişirme süresi 35 ila 45 dakika aralığında değişebilir. Ayrıca kişinin damak tadına göre gevreklik ya da yumuşaklık ayarlanabilir. Pişirme süreci fırın aralıklarla kontrol edilerek tamamlanabilir.

Fırından çıkarılan glütensiz portakallı kek ılımaya bırakılmalıdır. Oda sıcaklığına gelen kek kalıptan çıkarılarak dilimlenebilir. Ilık ya da soğuk olarak servis edilebilir. Sunum için farklı süslemeler de kullanılabilir. Pasta süsü malzemelerinin glüten barındırmadığına dikkat edilmelidir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir