GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Kazandibi Tarifi

Glutensiz Kazandibi Tarifi

Sütlü tatlılar hem leziz hem de hafif olmaları nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Damak tadına hitap eden sütlü tatlılardan olan kazandibinin özel müdavimleri de bulunmakta. Çölyak hastası olan yahut farklı gerekçelerle glüten tüketmek istemeyen kişiler sütlü tatlıları glütensiz şekilde de tüketebilirler. Hem sağlıklı hem de leziz bir tatlı isteyen kişiler için işte glutensiz kazandibi tarifi…

Glutensiz Kazandibi Malzemeleri

Glüten içermeyen kazandibi yapımı için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 litre kadar süt
  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 4 kaşık kadar pirinç unu
  • 2 kaşık kadar mısır nişastası
  • 1 paket vanilya
  • 2-3 kaşık kadar pudra şekeri
  • 50 gram kadar margarin

Glutensiz Kazandibi Yapılışı

Malzemeler arasında bulunan 1 litrelik sütten 1 bardak kadarını ayırdıktan sonra kalan sütün tamamını yeterli büyüklükteki ve derinlikteki bir tencereye boşaltalım. Akabinde tencereyi ocağa koyalım ve altını yakalım. Ayırdığımız 1 bardak süt ile yine malzemelerimiz arasında bulunan pirinç ununu ve mısır nişastasını farklı bir kapta birleştirelim ve karıştıralım.

Bu sürede tencere kaynamakta olan süte malzemelerimiz arasında bulunan 1 bardak şekeri ekleyerek karıştıralım. Eklediğimiz şeker sütün içerisinde tamamen kaybolana kadar karıştırma işlemine devam edelim. Bir diğer kapta birleştirmiş ve karışım haline getirmiş olduğumuz mısır nişastası, süt ve pirinç ununu da yavaş yavaş karıştırarak kaynamakta olan sütün içerisine ilave edelim.

Bu şekilde ocakta kıvamlanmaya bir müddet daha devam etsin. Akabinde muhallebi kıvamına geldiğinde ocağın üzerinden indirebiliriz. Ocaktan indirdiğimiz muhallebi kıvamındaki karışımımıza malzemelerimiz içerisinde bulunan margarin ve vanilyayı da ekleyerek mikser marifeti ile çırpalım. Çırpma süresi yaklaşık 5 dakika kadar olabilir. Margarinin ve vanilyanın karışım içerisinde tamamen dağıldığından emin olmalıyız.

Geniş bir fırın tepsisi alarak tepsinin tabanını margarin ile tamamen yağlayalım. Tabanı tamamen yağlanmış olan tepsinin üzerine pudra şekerini eleyerek ekleyelim. Eleme ve ekleme işlemini tepsinin hemen hemen her yerine eşit miktarda gelecek şekilde ayarlamaya gayret gösterelim.

Tabanı tamamen yağ ve pudra şekeri ile kaplanmış olan tepsinin üzerine hazırlamış olduğumuz muhallebiyi dökelim. Sonrasında bu tepsiyi ocağın üzerinde orta ateşte hafif hafif gezdirelim. Bu işlem sayesinde muhallebinin tabanının kızarmasını amaçlıyoruz.

Farklı daha büyük bir tepsi alalım ve içerisine su dolduralım. Ocak üzerinde gezdirme işlemi yaptığımız tepsiyi, içerisi su dolu olan daha büyük diğer tepsinin içerisine oturtalım. Böylece kazandibinin daha kolay çıkmasını sağlayacağız.

Soğuyan tepsiyi bir müddet de buzdolabında bekletelim. Bu sayede kazandibi daha diri bir hal alacaktır. Servis yapmak istediğimiz zaman dikdörtgen şeklinde dilimleyip; spatula ya da diğer araç gereçler ile rulo yaparak tabaklayalım. İstenilirse etrafını ve üzerini farklı şekilde de süsleyebiliriz. Kazandibinin orijinalliğini bozmak istemeyenler için bu şekilde de servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir