GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Mercimekli Köfte Tarifi

Glutensiz Mercimekli Köfte Tarifi

Çölyak hastaları ve sağlıklı beslenme adına hayatından glüteni çıkaran kişiler için salatalar da dahil olmak üzere her besinin özel bir tarifi bulunuyor. Glutensiz salatalar arasında önemli bir yere sahip olan glüten içermeyen mercimekli köfte, çay saatlerinde yahut misafir ağırlamada da servis edilebilecek önemli bir lezzet. İşte müthiş görselliği ve mükemmel tadıyla glutensiz mercimekli köfte tarifi…

Glutensiz Mercimekli Köfte Tarifi

Glütensiz mercimekli köfte yapımı için gereken malzemeler şunlardır:

 • 1 bardak kırmızı mercimek
 • 1,5 bardak kadar su
 • Yarım bardak kadar glutensiz patates unu
 • 1 baş soğan
 • 1 yemek kaşığı kadar salça
 • 2 adet ince kıyılmış yeşil soğan (orta boy)
 • 1 çay bardağı kadar zeytinyağı
 • 1 bardak ayıklanmış şekilde maydanoz nane karışımı
 • Yarım limon (isteğe göre artırılabilir)
 • Tuz, kırmızı biber, pul biber ve kimyon
 • Kıvırcık marul (aysberg ya da düz marul da olabilir)
 • Tercih edenler için eldiven

Glutensiz Mercimekli Köfte Yapılışı

Kırmızı mercimeğimizi yıkadıktan sonra suyla beraber pişiriyoruz ve pişen mercimeğin içine glütensiz patates unumuzu katarak birlikte karıştırıyoruz. Bir taraftan yağımızı kızdırarak soğanımızı ve salçamızı ilave edip kavuruyoruz. Elde ettiğimiz kavrulmuş soğanımızı hazırladığımız un-mercimek karışımına ilave ediyoruz.

Bu şekilde kısa bir süre yoğurduktan sonra üzerine tuz, biber, limon, yeşil soğan, kimyon, nane ve maydanozu da ekleyerek yoğurma işlemine devam ediyoruz. Ekleme sırasında mümkün olduğunca serperek ve dağıtarak ekleme yapmaya gayret gösteriyoruz. Böylece dengeli bir dağılım olmasını sağlıyoruz. Sayılı baharatlardan istenilen (alerji yapan vs.) listeden çıkarılabilir. Aynı şekilde tercih edilen farklı baharatlar var ise eklenebilir.

Baharatların eklemesi gerçekleştirildikten sonra yoğurma işlemine devam ediyoruz. Yoğurma işleminin süresi, glütensiz mercimek köfte harcının yeteri kadar karışması kadardır. Bunun için net bir süre vermek doğru olmaz. Mercimek köftesinin özdeş şekilde hemen hemen her noktasında aynı özelliği gösterdiği gözlemlendiğinde ve buna kanaat gösterildiğinde yoğurma işlemi bırakılabilir.

Yoğurularak hazır hale getirilen harç el yordamı ile köfte şeklinde sıkılabilir. Köftelerin büyüklüğünün tek lokmalık kadar olması hem görsellik açısından hem de yeme rahatlığı bakımından önemlidir. Servis tabağının tabanına ve kenarlarına marul ile sunum hazırlandıktan sonra köfte biçiminde sıkılmış mercimek marulların üzerine dizilebilir.

Salatalık, turp, domates vb. dilimleri ile sunum tabağı süslenebilir ve bu şekilde servis edilebilir. Dileyenler için sunumda farklı yeşillikler ve aparatifler de kullanılabilir. Üzerine ekstra nane, maydanoz ve limon da tercih edilebilmektedir.

Notlar: Misafire servis edilecek glütensiz mercimek köftenin yoğrulması ve sıkılması aşamasında eldiven kullanılması tavsiye edilir. Ev halkı ile tüketilecek durumlar buna gerek görülmeyebilir. Ayrıca dileyen kişiler mercimek köfteyi dürüm halinde de tüketebilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir