GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Susamlı Kuru Pasta Tarifi

Glutensiz Susamlı Kuru Pasta Tarifi

Çayın yanında en leziz ve sağlıklı atıştırmalıklar arasında bulunan kuru pastalardan biri de susamlı kuru pasta. Tatlı ve bol şekerli kuru pastaları tüketmek istemeyen kişiler için susamlı kuru pastanın çok daha hafif olduğu söylenebilir. Buna bir de içerisinde glüten bulunmamasına dikkat gösterilerek yapılması eklenirse, susamlı kuru pastanın çok daha sağlıklı bir hal alacağı aşikar. Hem çölyak hastaları için hem de glütensiz beslenerek sağlığına dikkat etmek isteyenler için glutensiz susamlı kuru pasta tarifi detaylarına geçelim…

Glutensiz Susamlı Kuru Pasta Malzemeleri

  • 125 gram kadar tere yağ ya da margarin
  • 2 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt
  • 2 yemek kaşığı kadar kavrulmuş susam
  • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • Kabartma tozu
  • Glutensiz un karışımı (glutensiz un, pirinç unu, mısır unu karışımı yapılması tavsiye edilir. Güvenilen ve sevilen herhangi bir markanın glütensiz unları kullanılabilir)
  • 1 yumurta (sarısı susamlı kuru pastanın üzeri için kullanılacak)

Glutensiz Susamlı Kuru Pasta Yapılışı

Glüten içermeyen susamlı kuru pastanın yapımına geçmeden önce fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak çalıştırıyoruz ve ısınmasını sağlıyoruz. Önceden ısınmış fırın ile daha etkili bir pişirme sağlanacaktır.

Yeterince derin ve geniş bir kabın içerisinde 125 gram kadar tere yağ ya da margarinimizi, 2 yemek kaşığı kadar toz şekerimizi, 2 yemek kaşığı kadar yoğurdumuzu, yarım çay bardağı kadar sıvı yağımızı ve 1 tatlı kaşığı kadar tuzumuzu birleştiriyoruz ve karıştırıyoruz. Sonrasında glütensiz un karışımımızı ve kabartma tozumuzu da ekleyerek hamurumuzu yoğuruyoruz.

Glütensiz un karışımı hamurun aldığı kadar eklenebilir. Hamurun kıvamının sert olması daha iyi bir sonuç almamızı sağlayacaktır. Sert bir hamur elde edilecek şekilde yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra hamurumuzu tezgahın üzerine alarak merdane ile 1 santimetre kalınlığında açıyoruz.

Su bardağı marifetiyle hamurumuzu yuvarlak yuvarlak kesiyoruz. Yuvarlak kesmeden dolayı artan köşe ve kenarlar yeniden birleştirilip merdane ile tekrar açılarak hamur bitene kadar tekrar su bardağı ile kesme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bir kasenin içerisine yumurtanın sarısını ayırıyoruz. Yumurtanın sarısını sıvı yağ marifeti ile bir miktar seyreltiyoruz. Elde ettiğimiz yuvarlak hamur parçalarının üzerine sıvı yağ ile incelttiğimiz yumurtanın sarısını sürüyoruz. Sonrasında üzerine susam parçacıkları serpiyoruz ya da susam dolu tabağın içerisine batırarak bir miktar susamın üzerine yapışmasını sağlıyoruz. Hazırladığımız bütün hamur parçaları bitene kadar bu işlemi tekrar ediyoruz.

Fırın tepsimizin tabanını yağlıyoruz ve hazırladığımız hamurları tepsiye uygun aralıklarla diziyoruz. Hamurların birbirlerine ve tepsi kenarına çok yakın olmamasına dikkat ediyoruz. Pişerken hacim kazanacak hamurların birbirine ya da tepsiye yapışmaması önemli.

Önceden ısıtılmış fırınımıza tepsimizi sürerek 180 derecede pişiriyoruz. Susamlı kuru pastalarımızın üzeri kızarana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Fırından fırına göre sürede farklılık yaşandığından pişme işlemini düzenli aralıklarla kontrol ediyoruz. Fırından çıkan ve ılıyan kurabiyelerimizi tepsiden alarak servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir