GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Keşkek Tarifi

Glutensiz Keşkek Tarifi

Geleneksek lezzetlerden biri olan keşkek, orijinal tarifinde aşurelik buğday ile yapılır. Aşurelik buğday da glüten içerdiğinden dolayı, çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti bulunan kişiler bu yemeği tüketemez. Glüten intoleransı olanların da bu güzel yemeği rahat rahat yemeye hakları var diye düşündük ve glutensiz keşkek tarifi vermeyi düşündük. Biz denedik ve harika bir lezzet elde ettik. Umarım sizler de beğenirsiniz. Şimdi geçelim tarife…

Glutensiz Keşkek Malzemeleri

  • 1 kg kepekli pirinç
  • 500 gram orta yağlı dana but
  • 200 gram kadar böbrek yağı
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • 250 gram tereyağı
  • 100 gram salça
  • 2, 5 litre su

Glutensiz Keşkek Yapılışı

Bilindiği üzere keşkek aslında aşurelik buğday ile yapılıyor. Glüten hassasiyeti olanlar için uygun olan bu tarifle de orijinal keşkek tadına yakın bir lezzet elde edebilirsiniz. Malzemelerin içerisinde nohut yok ama bazı tariflerde nohut da konuluyor keşkeğe. Biz bu tarifimizde eklemedik fakat siz isterseniz ekleyebilirsiniz. Bu tarife nohut da eklemek isterseniz bir gece önceden nohutları ıslatın ve yemeği yaparken o şekilde kullanın.

Bir diğer belirtmek istediğim şey de et konusu. Biz kuşbaşı kullandık fakat eğer kemikli etiniz varsa onu da kullanabilirsiniz. Kemikli et kullandığınızda kemik iliğinin de lezzeti yemeğe geçer ve oldukça güzel olur. İsterseniz koyun eti de kullanabilirsiniz. Koyun eti yemeğin pişme süresini kısaltır. Fakat koyun etinin farklı bir kokusu oluyor ve bu kokudan rahatsızlık duyanlar olduğu için biz dana eti tercih ettik.

Yemeğimiz daha lezzetli olsun diye güveçte pişireceğiz. Eğer toprak güveç kabınız yoksa döküm tencerede de pişirebilirsiniz. Ya da normal veya düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Öncelikle yarım kilo dana etini (orta yağlı) kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Dana eti ile birlikte böbrek yağını da kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Böbrek yağınız yoksa, ya da sevmiyorsanız koymayabilirsiniz. Fakat o zaman yemeğe biraz sıvı yağ ya da tereyağ ilavesi yapmanız gerekir.

Böbrek yağı ile kuşbaşı doğradığımız etimizi bir toprak kaba koyup ocağa alalım. Bu aşamada böbrek yağları biraz eriyecektir. Etleri ve yağları bu şekilde kavuralım. Kavrulduktan sonra tereyağın ve salçanın bir kısmını ekleyerek kavuralım. Tereyağı ve salçanın bir kısmını üzerine sos gibi dökmek için ayıralım.

Ardından yıkayıp süzdüğümüz bir kilo kadar kepekli pirinci de toprak kabın içine alalım. Tuzunu da ekleyerek bir karıştıralım ve suyunu verelim. Yemeğin bundan sonraki kısmı fırında gerçekleşecek. Uzun süre pişmesi gereken bir yemek bu. Yemeğin suyunu koyduktan sonra kapağını kapatalım. Kapağın kenarlarını da hamurla kapatıp 250 derecede ısınmış fırına koyalım. Yemeği fırına koyduktan sonra fırın ayarını 200 dereceye düşürelim ve 5- 6 saat boyunca pişirelim.

Bu süre sonunda yemeği çıkarıp tahta kaşıkla macun kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Üzerine, kalan tereyağı ve salçayı ocakta sos haline getirip keşkeğin üstüne dökelim.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir