GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Köy Ekmeği Tarifi

Glutensiz Köy Ekmeği Tarifi

Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan ekmek, pek çok farklı çeşidi ile hem yemeklere eşlik ediyor hem de damak tadına hitap ediyor. Gluten hassasiyeti bulunan ya da glütensiz beslenmenin önemini fark eden kişiler için; içeriğinde glüten olmayan ekmek çeşitleri bir hayli önemli. Özellikle tercih edilen ekmek türlerinden biri olan köy ekmeği, glüten içermeden de aslına uygun olarak üretilebilmekte. İçeriğimizde verdiğimiz glutensiz köy ekmeği tarifi ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi en sağlıklı haliyle, tadından da bir şey eksilmeden sunulabiliyor.

Glutensiz Köy Ekmeği Malzemeleri

  • 1 paket (225 gr) Glutensiz Köy Ekmeği Unu (sevilen, güvenilen ya da tercih edilen herhangi bir markanın glütensiz köy ekmeği unu olabilir)
  • 1 yumurta (orta ya da büyük boy)
  • 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
  • 1 su bardağı kadar ılık su
  • 1 paket kuru maya (genellikle glutensiz köy ekmeği unu paketinin içinde satılmaktadır, bulunmayan markalarda ise haricen alınması gerekmektedir)

Glutensiz Köy Ekmeği Yapımı

Glütensiz köy ekmeği için malzemeleri hazırlamaya başlamadan fırınının 180°C ye ayarlanması ve ısıtılmaya başlanılması gerekmektedir. Fırın ısınmaya başlarken malzemeler hazırlanmalı ve akabinde 17 santimetrelik kelepçeli kalıp sıvı yağ ile iyice yağlanmalıdır.

Su ve maya bir kaba konularak çay kaşığı ile karıştırılmalıdır. Maya çözülene kadar bu işleme devam edilmelidir. Glutensiz köy ekmeği unu çırpma kabına konularak; üzerine yumurta, yağ ve bir diğer kapta hazırlanılan maya-su karışımı ilave edilmelidir. Mikser ile 4 dakika kadar kap içerisinde çırpma işlemi yapılmalı ve karışımın her yerinde aynı oranda dağılması sağlanmalıdır.

Elde edilen hamur bir sıyırıcı ya da spatula ile yağlanmış ekmek kabına dökülmelidir. Hamur yüzeyi ıslatarak kalıbın şeklini alacak şekilde yayılmalıdır. Bu işlem farklı araç gereç ya da aparatlarla yapılabileceği gibi el ile de pratik şekilde gerçekleştirilebilir. Kalıba yayma işlemi muntazam şekilde tamamlandıktan sonra kalıbın üzeri nemli bir bez ile örtülmelidir.

Örtme işleminin akabinde mayalanma gerçekleşmesi için beklemeye geçilmelidir. Bu süreçte hamur hacmi artacak ve kabarma ile 3 katına kadar çıkacaktır. Bekleme süre 1 saat ila 1,5 saat aralığında olabilir. Bu süreç hamurun bekletildiği ortama göre farklılık gösterebilir. Mayalanma işlemi gerçekleştikten sonra; ısıya dayanıklı bir kaba yarım çay bardağı su konulmalı ve ekmek kalıbı ile birlikte önceden ısıtılmış fırına yerleştirilmelidir.

Glütensiz köy ekmeği fırında yaklaşık 35-40 dakika kadar pişirilebilir. Pişirme süreci fırından fırına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca kişinin gevreklik ve yumuşaklık tercihine göre de ayarlanabilir. Bu nedenle hamurun fırında geçirdiği yarım saatlik süre sonunda mümkünse gözle, mümkün değilse fırın kapağı açılarak pişme durumu kontrol edilmelidir.

Glutensiz leziz köy ekmeğini fırından çıkardıktan sonra ılımasını beklenilmeli ve akabinde kalıptan çıkarılmalıdır. Tercihe göre ılık iken ya da soğuduktan sonra dilimlenerek servis edilmelidir. Bilhassa kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu tat en sağlıklı şekliyle sofralarınızda yerini almaktadır.

Afiyet olsun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir