GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Simit Tarifi

Glutensiz Simit Tarifi

Kahvaltıda simidin yeri bambaşkadır. Pastanelerde satılan simitler bildiğimiz üzere glüten içeriyor. Glüten hassasiyeti olanlar da simitten mahrum kalmamalı, öyle değil mi? Pastane simitlerini aratmayacak bir lezzette glutensiz simit tarifi vereceğiz bu yazımızda sizlere. Bu simit yapımında tüm detaylar ve püf noktaları yer alıyor. Tarife birebir uyduğunuzda harika simitler elde etmemeniz için hiçbir sebep kalmayacak. Haydi o zaman geçelim tarife…

Glutensiz Simit Malzemeleri

Hamuru için:

  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 paket glütensiz instant maya
  • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 1tatlı kaşığına yakın tuz
  • Aldığı kadar glutensiz un (6-7 su bardağı)

Üzeri için:

  • Yarım çay bardağı kadar pekmez
  • Yarım çay bardağı kadar su
  • Susam (kavrulmuş olursa daha lezzetli olur)

Glutensiz Simit Yapılışı

Yapımı oldukça kolay bir glütensiz simit tarifi bu… Öncelikle suyu, sütü, 1 yemek kaşığı şekeri ve mayayı derin bir kabın içinde karıştırıp 5 dakika kadar bekletiyoruz. Amacımız mayanın aktifleşmesini sağlamak. Ardından içine sıvıyağı ve tuzu ekliyoruz. Glutensiz undan biraz ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Unu peyderpey eklememiz gerekiyor. Hamurun yoğrulması tamamlandığında hafif ele yapışan bir kıvamda olmalı. Unu ona göre artırıp azaltabilirsiniz.

Yoğurduğumuz hamurun üzerini kapatarak 1 saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Bu sürede pekmez- su karışımını hazırlayalım. Pekmez ile suyu genişçe bir kabın içinde karıştırıyoruz. Simitleri yaptığımızda öncelikle bu suya, ardından da susama bulayacağız. Bu sırada susamları da bir tavaya alıp hafifçe kavuruyoruz.

Hamur mayalanınca çok az glütensiz un ile yeniden yoğuruyoruz yani hamurun havasının çıkmasını sağlıyoruz. Bu hamurdan minik bezeler alıyoruz. Ve bu bezelerin üzerini kapatıp 10 dakika kadar dinlendiriyoruz. Ardından simit yapımına geçiyoruz.

Bir simit için iki bezeye ihtiyacımız olacak. Bezeler küçük birer mandalina büyüklüğünde olabilir. Bezenin birini alıp tezgahın üzerinde yuvarlayarak ince silindir şekli veriyoruz ve diğer bir bezeye de aynını yapıyoruz. İkisini birbirine doluyor (sarmal gibi) ve ardından iki ucunu birleştirerek bir simit haline getiriyoruz. Tüm bezelerimizi bu şekilde simit haline getiriyoruz.

Ardından hazırladığımız pekmez- su karışımının içine bu simitleri batırıyoruz. Bu karışımın içinden alıp susama buluyoruz. Susamı kavurup da kullanırsanız daha lezzetli olur ama kavurmadan da kullanabilirsiniz. Tüm simitlere aynı işlemi yaptıktan sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı bir şekilde diziyoruz.

Simitleri pişirirken biraz farklı bir yöntem kullanıyoruz, klasik bir poğaça pişirme gibi değil. Önceden ısınmış 240 derecelik fırına simitleri koyarak 5 dakika kadar pişiriyoruz. Ardından fırın derecesini 200’e indirip 20 dakika kadar daha pişiriyoruz. Böyle bir pişirme yöntemi ile simitlerimiz tıpkı bir pastane simidi gibi oluyor. Tüm simitleri aynı şekilde pişirip servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir