GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Sufle Tarifi

Glutensiz Sufle Tarifi

Hafif ılık, içi akışkan, bol çikolatalı bir sufleye kim hayır diyebilir ki… Bu enfes lezzeti çölyak hastaları, glüten hassasiyeti olanlar  ya da herhangi bir sağlık problemi olmayıp glüteni hayatından çıkaran kişiler için derledik. İşte yapımı ve pişirmesi aşırı kolay, tüm detayları ve püf noktalarıyla glutensiz sufle tarifi

Glutensiz Suffle Malzemeleri

  • 2 adet yumurta
  • 80 gram glutensiz bitter çikolata
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 3 yemek kaşığı pirinç unu (glutensiz un da kullanabilirsiniz)

Süslemek için:

  • Çilek dilimleri
  • Bir miktar pudra şekeri

Glutensiz Sufle Yapımı

Sufle yapımı pek çok kişi için zor görünse de aslında oldukça kolay bir tariftir. Sufle tutkunları için bol çikolatalı ve akışkan sufle tarifimiz işte şu şekilde…

Öncelikle tereyağını ve parçalanmış 80 gr çikolatayı ısıya dayanıklı bir kaseye koyalım. Bu ikiliyi benmari usulü eritmemiz gerekiyor. Bunun için çaydanlığın içine bir miktar su koyup kaynatalım. Tereyağı ve çikolatanın bulunduğu ısıya dayanıklı kaseyi suya değmeyecek şekilde çaydanlığın üzerine koyalım. Arada bir karıştırarak tereyağı ve çikolatanın erimesini sağlayalım.

Eriyen tereyağı ve çikolata karışımını kenara alıp şekeri ekleyelim ve karıştırarak erimesini sağlayalım. Hazırladığımız karışımın hafif ılımasını bekleyelim. Bu karışımın içerisine yumurtaları ekleyeceğiz. Çok sıcak olursa yumurtalar pişebilir. Bu yüzden biraz ılıması gerekiyor. Ilıyan bu karışımın içine yumurtanın birini ekleyerek iyice karıştıralım. Ardından da diğer yumurtayı ekleyelim ve karıştıralım. Bu aşama önemli, tek tek karıştırarak ekleyince çikolata tereyağı karışımının ısısı daha da düşecek ve sürekli karıştırdığımız için yumurtalar pişmeyecek.

Karışımın içine pirinç unu ve vanilyayı da ekleyerek karıştıralım. Ve böylelikle glütensiz sufle hamurumuz hazır. Pirinç unu kullanmak istemezseniz glutensiz un da kullanabilirsiniz. Hazırladığımız bu hamuru sufle kaplarına paylaştıracağız. Paylaştırmadan evvel, sufle kaplarını tereyağı ile yağlayarak her tarafına toz şeker serpelim. Hamuru sufle kabının üzerinde hafif boşluk kalacak şekilde tüm kalıplara paylaştıralım. Çünkü kabaracak ve şişecek, sufle kalıptan taşmasın diye tam doldurmuyoruz.

Sıra geldi pişirmesine… Bilindiği üzere suflenin içinin akışkan olması gerekir. Bu yüzden pişirme dakikası önemli. Ayrıca hazırladığımız bu glütensiz sufleyi ister fırında, isterseniz de hiç fırın kullanmadan pişirebilirsiniz. Fırında pişirecekler için; 220 derecede (önceden ısıtılmış) 7 dakika pişirmek yeterlidir. Baktınız hala sıvı gibi 1 ya da 2 dakika daha pişirebilirsiniz. Burası artık sizin damak tadınıza kalmış.

Ocakta pişirme yöntemi ise şu şekilde… Bir tencereye sufle kaplarını diziyoruz. Tencerenin içine bir miktar kaynar su koyuyoruz. Su seviyesi; sufle kaplarının yarısını geçmemeli, yarısından biraz daha az olmalı. (Çünkü kaynadığında su kabarcıkları suflenizin içine girebilir bu da asla istemeyeceğimiz bir durum.)  Tencerenin kapağını kapatarak ocağa koyuyoruz ve orta ateşte sufleleri pişiriyoruz. 7-8 dakikada sufleler hazır oluyor. Kapağını açarken dikkat edin ki su damlaları suflenizin üzerine dökülmesin. Sufleleri suyun içinden alıp ılımasını bekliyoruz. Üzerini pudra şekeri ve çilekle süsleyip servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir