«
  1. Anasayfa
  2. ÇÖLYAK HASTALIĞI
  3. SGK Çölyak Yardımı Başvuru Belgeleri ve Ödeme Miktarı

SGK Çölyak Yardımı Başvuru Belgeleri ve Ödeme Miktarı

Çölyak yardımı başvurusu yapmak isteyen çölyak hastaları öncelikle SGK’ya başvurmalıdır. Hastalarla paylaşılacak olan başvuru şartlarını sağlayan bireyler SGK çölyak yardımı başvuru belgeleri hazırladıktan sonra gerekli işlemleri başlatabilir. Yine bu süreçte hastalara aylık alacakları ödeme miktarları da bilgi olarak paylaşılacaktır. Ödemeler her ayın 8’i ile 14’ü arasında hastanın banka adresine yapılmaktadır. Bu bankalar ayrıca SGK anlaşmalı bankalar olan Ziraat Bankası, Akbank, Halk Bankası ve Vakıfbank olarak sıralanabilir. Talep edenler PTT üzerinden T.C. kimlik belgesini kullanarak çölyak yardımı ödeme miktarı konusunda destek alabilir.

Çölyak Yardımı Başvuru Belgeleri

SGK’ya yapılacak başvuruda kişilerden bazı belgeler talep edilir. SGK çölyak yardımı başvuru belgeleri;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • 2 adet biyometrik ya da vesikalık fotoğraf (Son 6 ayda çekilmiş olmalı)
  • Çölyak hastalığın olduğuna dair hastaneden alınacak rapor şeklinde sıralanmaktadır.

Başvuru belgeleri SGK tarafından incelendikten sonra gerekli bilgiler hastaya iletilir. Ayrıca çölyak raporu, devlet hastanelerinin Gastroenteroloji bölümünden alınabilmektedir. Bu rapor her hasta için 1 yıl boyunca geçerlidir. Raporun bitmesine yakın bir süreçte yeniden gerekli kontroller yapılarak SGK’ya güncel rapor sunulmalıdır.

Çölyak para yardımı almak isteyen hastaların 18 yaşından küçük olması halinde aileleriyle başvuru yapması gerekir. Ayrıca bu yardımı almak isteyenlerde herhangi bir sosyal güvence şartı aranmamaktadır. Başvurunun ardından bir süre sonra e-Devlet üzerinden çölyak yardım parası sorgulama yapılabilir.

SGK Çölyak Para Yardımı Ödeme Miktarı

SGK tarafından verilen çölyak para yardımında belirli yaş kriterlerine göre işlem yapılmaktadır. Örneğin 15 yaş ve üzerindeki hastalar aylık 108 TL para yardımı alırken, 5 ile 15 yaş arasındaki hastalar 120 TL destek almaktadır. Bu destek 0 ile 5 yaş arasındaki çölyak hastaları için 78 TL olarak belirlenmiştir.

Çölyak hastalığı, yaşam boyu glutensiz diyet gerektirir. Bu nedenle destek kapsamında sunulan ödemeler her ay yapılmaktadır. Ayrıca SGK çölyak yardımı başvuru belgeleri hazırlanırken alınacak raporun her yıl yenilenmesi gerekir. Çünkü çölyak hastalığı raporunun minimum geçerlilik süresi 1 yıldır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

avatar

admin

Çölyak hastaları için glutensiz hayat ve beslenme rehberi sitesinin kurucusu ve yöneticisi. İnsanlara faydalı olmak dışında hiç bir gayesi yok.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *