GLUTENSİZ TARİFLER

Unsuz Lor Peynirli Glutensiz Kurabiye Tarifi

Unsuz Lor Peynirli Glutensiz Kurabiye Tarifi

Lor peynirli kurabiye mi olur diyenlerinizi duyar gibiyim. Oluyor evet, hem de harika lezzetli bir kurabiye oluyor. Siz de deneyin, bu hem sağlıklı hem glutensiz hem de lezzetli kurabiyenin tadına varın. Çölyak hastaları ya da glüten hassasiyeti olanlar için harika tariflerimizden biri de bu kurabiye. Yapımı aşırı kolay. Aniden gelen misafirleriniz için sağlıklı bir şeyler hazırlamayı düşünüyorsanız, bu kurabiyeyi deneyebilirsiniz. İşte, unsuz lor peynirli glutensiz kurabiye tarifi

Unsuz Lor Peynirli Glutensiz Kurabiye Malzemeleri

  • 1 su bardağı fındık
  • 12 adet kuru kayısı (gün kurusu ile daha lezzetli olur)
  • 200 gram lor peyniri
  • 1 adet yumurta
  • Yarım paket kadar kabartma tozu

Unsuz Lor Peynirli Glutensiz Kurabiye Yapılışı

Sağlıklı beslenme kurallarına aslında her zaman uymamız gerekiyor fakat lezzetli yiyecekleri görünce de iştahımız kabarıyor maalesef. Beslenmemize her zaman dikkat etmeliyiz fakat sağlıklı beslenme yöntemleri, artık daha ilgi çekici hale geldi; özellikle de sosyal medyanın yardımı ile. İnsanların daha da bilinçlenmesiyle unsuz, şekersiz beslenme oranı arttı. Bir de sağlık problemleri nedeni ile glütensiz beslenmesi gereken kişiler bulunuyor.

Dolayısıyla sağlıklı tariflere olan merak ve ilgide de artış yaşandı. Biz de insanların bu ihtiyacına karşılık bulabilmesi adına bazı tarifler paylaşıyoruz. Glutensiz beslenme kapsamında faydalanabileceğiniz tariflerden biri de unsuz, lor peynirli, glutensiz kurabiye. Neticede ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim; illa ki tatlı canımız çekiyor. İşte bu tarif tatlı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir kurabiye tarifi. Üstelik azcık malzeme kullanıyorsunuz ve pişirme süresi kısacık.

Bu glutensiz, unsuz ve yağsız kurabiye tarifi pek çok kişinin hoşuna gidecek eminim. Glüten hassasiyeti olmasa dahi, sağlığına dikkat eden; un, şeker, yağ gibi ürünleri kullanmayan kişiler bu sağlıklı kurabiyenin müptelası olabilir. Kurabiyenin lezzeti marzipanı andırıyor. Tabii bizim kurabiyemizde un, yağ, şeker olmadığı için daha hafif.

Öncelikle 1 su bardağı fındığı mutfak robotunda un kıvamına gelinceye dek çekelim. Fındık yerine sevdiğiniz, farklı bir kuru yemiş de kullanabilirsiniz. Ardından yıkayıp biraz ( 5 dakika kadar) suda bekleterek yumuşattığımız kayısıları da robotun içine ekleyerek çekmeye devam edelim. Kuru kayısı yerine, eğer isterseniz kur incir ya da hurma da ekleyebilirsiniz. Tamamen sizin damak tadınıza kalmış.

Fındık ve kuru kayısıyı da çektikten sonra yumurtayı, kabartma tozunu ve lor peynirini de ekleyerek çekmeye devam edelim. İyice çekilen malzeme cıvık kıvamlı bir harç haline gelmiş olmalı. Harçtan, bir dondurma kaşığı eğer yoksa bir kaşık yardımı ile ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim. Önceden ısıtmış olduğumuz 175 derece fırında 15 dakika kadar pişirelim.

Fırın performansı, pişirme süresini değiştirebilir. Bu yüzden kurabiyeleriniz pişerken kontrol edin. 15 dakika sonunda kurabiyeler hala “çok” yumuşaksa biraz daha pişirmeye devam edebilirsiniz. Fırından çıkarınca kurabiyeler ılıyana dek ellemeyin, dağılabilirler. Soğuyunca kurabiyelerinizi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir