GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Üzümlü ve Kayısılı Muffin Tarifi

Glutensiz Üzümlü ve Kayısılı Muffin Tarifi

Muffinlerin diğer kek türlerinin aksine küçük küçük olmaları hem görsellik bakımından şıklık ve farklılık sağlıyor hem de tüketimini kolaylaştırıyor. Çocuklar tarafından zevkle yenilmeleri de cabası… Son derece kolay ve pratik şekilde yapılabilen muffinler, içlerine konulan malzeme ile farklı dokularda yapılabiliyor. Üstelik glüten içermeyen unlar ve malzemeler ile de son derece leziz oluyor. Bugün tarifini vereceğimiz muffinimiz kayısılı ve üzümlü. İşte glutensiz üzümlü ve kayısılı muffin tarifi…

Glutensiz Üzümlü ve Kayısılı Muffin Malzemeleri

  • 5 kahve fincanı kadar glutensiz un (tercih edilen, güvenilir herhangi bir markanın glütensiz unu olabilir)
  • 2 adet orta boy / büyük boy yumurta
  • Yarım su bardağı kadar toz şeker
  • Yarım su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 çay bardağı kadar süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı kadar portakal kabuğu rendesi
  • 1 çay bardağı kadar kuru üzüm
  • 1 çay bardağı kadar kuru kayısı (küçük parçalara ayrılmış halde olması tercih edilir)

Glutensiz Üzümlü ve Kayısılı Muffin Yapılışı

Muffinlerimiz üzümlü ve kayısılı olacağı için öncelikle kuru üzümlerimizi ve kuru kayısılarımızı önceden sıcak suda bekletiyoruz ve yumuşamalarını sağlıyoruz. Suya koymadan önce kuru kayısılarımızı küçük parçalara ayırmamız isabetli olacaktır. Fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak çalıştırıyoruz ve önceden ısınmaya başlamasını sağlıyoruz. Sonrasında muffinimizin yapılışına geçebiliriz.

Yumurtamızı ve şekerimizi yeterli genişlik ve derinlikteki bir kabın içerisine alarak çırpıyoruz. Sıvıyağımız ve sütümüzü de ekleyerek çırpma işlemine devam ediyoruz. Glutensiz unumuzu ve kabartma tozumuzu da eleyerek karışımımıza ilave ediyoruz. Çırpmayı sürdürdüğümüz karışımımızın her yerinde özdeş bir hal almasını sağlıyoruz. Kek hamuru kıvamını alan karışımımızı çırpmayı sonlandırabiliriz.

Portakal kabuğu rendemizi, kuru üzümümüzü ve kuru kayısımızı da karışımızın içerisine ekleyerek tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Karıştırma işlemini kuruyemişlerin kek hamurumuzun her yanına göz kararı olarak eşit şekilde dağılması ile kısa sürede sonlandırabiliriz.

Kek hamuru karışımımız hazır, muffin kalıplarımıza kaşıkla bölüştürebiliriz. Yukarıdaki malzemeler bire bir uygulandığında takribi 16 muffin kalıbı dolacaktır. Daha fazla ya da daha az muffin kalıbının dolmasını istiyorsanız kullanılan malzemeleri orantılı olarak artırmalı ya da azaltmalısınız.

Daha önceden 180 derecede ısıttığımız fırınımıza muffin kalıplarımızı sürerek yaklaşık 20 dakika kadar pişiriyoruz. Pişme işlemini gözlemleyerek ve kürdan testi yaparak kontrol edebiliriz. Fırından fırına pişme süresinin bir miktar farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Pişen muffinlerimizi fırından çıkarıyoruz ve tezgahımızın üzerinde 10 dakika kadar bekletiyoruz. Muffinlerimizi sade olarak servis edebileceğimiz gibi bu aşamada üzerlerine pudra şekeri de serpebiliriz. Yahut farklı meyve sosları ya da çikolata sosu kullanarak süsleyebiliriz. Kullandığımız pasta süsleme malzemelerinin de glüten içermemesine dikkat ediyoruz. Ilık ya da soğuk şekilde ikram edebiliriz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir