ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak Hastaları SGK’dan Nasıl Ödeme Alır?

Çölyak, ömür boyu glutensiz diyet gerektiren bir hastalıktır. Çölyak hastalarının belirli şartları sağlaması halinde SGK’ya başvuru yaparak alabileceği çölyak yardımı ile ilgili çölyak hastaları SGK’dan nasıl ödeme alır sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Bir gıda alerjisi olan çölyak, glutensiz besinler tüketilerek yaşam boyu kontrol altına alınabilir. Ancak günümüzde kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Bağırsaklarını düzenini bozan glutene karşı alınacak tedbirlerle beraber hastalar daha konforlu bir yaşam sürebilir.

Çölyak Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Çölyak yardımı almak isteyenler sadece SGK’ya başvuru yaparak destek alabilir. Hastanın 18 yaşından küçük olması halinde anne ve babasının başvuru sırasında yanında bulunması şarttır. Bu durumda yardım parası aile fertlerinden birinin banka hesabına yatırılabilir. Anne ya da babanın SGK’lı olmaması halinde GSS’den yararlanabileceği unutulmamalıdır. GSS’den faydalanma durumu söz konusu değilse Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurularak süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Çölyak hastaları SGK’dan nasıl ödeme alır konusuyla ilgili olarak başvurunun ardından belge kayıt numarası alarak sorgulama yapabilirsiniz.

Çölyak Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Çölyak devlet desteği, SGK’ya yapılacak başvuruyla birlikte alınmaktadır. Ancak bu başvuru sürecinde hastaları hazırlaması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Kimlik belgesi ve fotokopisi başta olmak üzere 2 adet vesikalık fotoğraf ve çölyak hastalığı raporuyla beraber SGK’ya başvuru yapan hastaların bilgileri kontrol edilir. Kontrol sürecinden sonra çölyak desteği alacak olan hastalara bilgi aktarılır.

Çölyak yardım parası farklı miktarlarla hastalara verilir. Her yaş grubu için ayrı bir ücretlendirmenin olduğu çölyak para yardımı her ayın 8 – 14 tarihleri arasında hastaların hesabına yatırılır. Bu rakamlar güncel olarak aşağıdaki gibidir;

  • 0 – 5 yaş grubu çölyak hastaları 78,75 TL
  • 5 – 15 yaş grubu çölyak hastaları 120 TL
  • 15 yaş ve üzerindeki çölyak hastaları için 108,75 TL olarak belirlenmiştir.

SGK’dan Çölyak Desteği Nasıl Alınır?

Çölyak yardım parası almak isteyenler ayrıca SGK ile anlaşmalı olan bankalardan hesap açtırmalıdır. Alternatif olarak PTT üzerinden de çölyak devlet desteği alınabilir. Anlaşmalı bankalar;

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Akbank olarak sıralanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir