GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Çakma Kadayıflı Muhallebi Tarifi

Glutensiz Çakma Kadayıflı Muhallebi Tarifi

Çölyak hastalarının yakinen bildiği üzere çölyak hastalarına kadayıf yasak. Glütenden uzak durarak beslenmek isteyenler için de kadayıfın tüketilmemesi gerekiyor. Peki canı kadayıf çeken ancak glütensiz beslenmeye de özel önem göstermesi gereken kişiler ne yapacaklar? Kadayıfa çok benzer tatlar oluşturarak nefislerini köreltmek ve isteklerinin geçmesini sağlamak mümkün. Gultensiz çakma kadayıflı muhallebi tarifi ile kadayıfın zararları ile karşı karşıya kalmadan tadını alabilirsiniz.

Glutensiz Çakma Kadayıflı Muhallebi Malzemeleri

  • 1 paket glütensiz şehriye (sevilen, güvenilen, beğenilen, istenilen markanın şehriyesi kullanılabilir ancak şehriyelerin kadayıfı andırır tarzda olması daha iyi olacaktır)
  • 2 kaşık kadar tere yağ
  • 1 su bardağı kadar ceviz (iri dövülmüş)
  • 1 paket vanilyalı puding

Tatlımızın şerbeti İçin:

  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 2 su bardağı kadar su

Glutensiz Çakma Kadayıflı Muhallebi Yapılışı

Çakma kadayıflı glütensiz kadayıflı muhallebinin yapılışına şerbeti ile başlayabiliriz. Küçük bir tencerenin içerisine şerbet için hazırladığımız malzemeler olan 1 su bardağı kadar şekeri ve 2 su bardağı kadar da suyumuzu koyup karıştırarak kaynatabiliriz. Şerbetimiz olurken diğer işlemlerimize devam edebiliriz.

Teflon bir tencere alarak içerisinde tere yağ ile şehriyelerimizi kavuruyoruz. Şehriyelerin iyice kavrulması, kokusundan ve renginden belli olana kadar sürdürülebilir. Zira şehriyelerin kadayıf benzeri bir tat ve dokuya ulaşması önemli. Helvamsı bir koku almaya başladığımızda kavurma işlemini sonlandırabiliriz.

Diğer bir tencere içerisinde de pudingimizi yapabiliriz. Puding için ekstra bir tarif vermeye gerek yok. Klasik bir puding yapmak yeterli… Şimdiye kadar hiç puding yapmamış olanlar da puding paketlerinin arka kısmında yer alan tarifi uygulayabilirler. Artık şerbetimiz, kavrulmuş şehriyelerimiz ve pudingimiz hazır.

Dikdörtgen bir borcam alarak kavurmuş olduğumuz şehriyelerin yarısını borcama döküyoruz. Yine hazırlamış olduğumuz şerbetin yarısı ile şehriyelerimizi ıslatıyoruz. Hazır kırılmış ve iri şekilde dövülmüş haldeki cevizimizin yarısını da üzerlerine serpiyoruz. Diğer tencerede hazır haldeki pudingimizi üzerlerine eşit oranda dağılacak şekilde seriyoruz.

Pudingin üzerine kalan şehriyemizi yine eşit oranda dağılacak şekilde (göz kararı) seriyoruz. Akabinde kalan şerbetimizi de yine şehriyelerimizin üzerine gezdirerek döküyoruz. Hemen hemen her noktasına eşit şekilde şehriye, puding ve şerbet gelmesine dikkat ediyoruz.

Borcamın kapağını kapatarak şerbetini çekmesi için beklemeye alıyoruz. Bir müddet dinlenerek şerbetini çeken tatlımızın üst kısmına kalan cevizlerimizi eşit oranda dağılacak şekilde serpiyoruz. Süsleme için farklı kuruyemiş tercih etmek de mümkün. Fıstık, antep fıstığı, fındık, badem vb. gibi kuruyemişler de ceviz gibi iri şekilde dövülerek tatlıda kullanılabilir.

Çölyak hastalarının ve glütenli gıda tüketmek istemeyen kişilerin hem tatlı ihtiyaçlarını bastıracak hem de kadayıf yeme gereksinimlerini tatmin edecek tatlımız hem hafif hem de son derece leziz. Oldukça da pratik olan tatlımız kısa sürede yapılabiliyor ve tüketilebiliyor.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir