GLUTENSİZ TARİFLER

Nohut Unu ile Glutensiz Kurabiye Tarifi

Nohut Unu ile Glutensiz Kurabiye Tarifi

Glutensiz tariflerde un yerine geçebilecek pek çok malzeme bulunuyor; bunlardan biri de nohut unu. Glüten hassasiyeti olanların da dilediği gibi kurabiye tüketebilmesi için nohut unundan da faydalanıyoruz. Nohut ununu hazır satın alabileceğiniz gibi evde de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan yalnızca biraz nohut. Evde nohut unu yapımı başka bir yazının konusu… Biz bu yazımızda nohut unu ile glutensiz kurabiye tarifi vereceğiz. Bu tarifte nohut unu yerine leblebi unu da kullanabilirsiniz. Şimdi, sözü daha fazla uzatmadan geçelim bu lezzetli tarife…

Nohut Unu ile Glutensiz Kurabiye Malzemeleri

  • 500 gram nohut unu (isterseniz leblebi unu da kullanabilirsiniz)
  • 150 gram oda sıcaklığında tereyağı
  • 200 gram pudra şekeri
  • 2 yemek kaşığı gül suyu
  • 1 tatlı kaşığı kadar toz kakule
  • 200 ml sıvı yağ

Üzeri için:

  • Pudra şekeri ve tarçın

Nohut Unu ile Glutensiz Kurabiye Yapılışı

Gül suyu aromasını sevenler bu kurabiyeye bayılacak. Kakulenin o mis kokusu da cabası. Öncelikle nohut ununu hafif kavurarak işe başlıyoruz. Nohut ununu tavaya koyarak bir miktar kavuruyoruz. Burada dikkat edeceğimiz şey; nohut unun rengi değişecek kadar kavurmuyoruz. Yalnızca kokusu çıkana kadar birkaç dakika kavurmak yeterli… Kavrulan unu sıcak tavadan soğuk bir tabağa alarak soğumasını bekliyoruz. Tavada bırakırsak, tavanın ısısı ile nohut unu kavrulmaya devam edecektir ki bu istemediğimiz bir durum. Soğuduktan sonra malzemeleri karıştırmaya başlayabiliriz.

Tereyağını ve pudra şekerini bir mutfak robotu ile ya da elimiz ile karıştırıyoruz. Homojen bir kıvam alınca içerisine sıvı yağı, kakuleyi ve gül suyunu ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Kakule sevmiyorsanız hiç eklemeyebilirsiniz. Daha sonra nohut ununu 2-3 seferde bu karışıma yediriyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmemiz gerekiyor. O yüzden un fazla gelirse hepsini kullanmayın ya da az gelirse biraz daha ekleyin.

Yoğurduğumuz hamuru 1 saat kadar buzdolabında bekleterek dinlendiriyoruz. 1 saat dinlendikten sonra hamuru dolaptan çıkarıp, minik parçalar alarak yuvarlıyoruz. Fındıktan biraz daha büyük parçalar koparabiliriz. Elimizle yuvarladığımız hamurları yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine diziyoruz.

Bu sırada fırını 160 dereceye ayarlayalım ve ısıtalım. Biz kurabiyeleri yapana kadar ısınsın. Ardından hazırladığımız kurabiyeleri fırına verelim. 25- 30 dakika kadar pişirelim. Kurabiyelerin tabanları hafif kızarmış ise pişmiş demektir; fırından çıkarabiliriz.

Fırından çıkardığımız kurabiyeler tamamen soğuyana kadar dokunmuyoruz. Dokunursak dağılabilir. Bu sırada toz şeker ile tarçını bir kaba alarak karıştırıyoruz. Tamamen soğuduktan sonra kurabiyeleri, toz şeker- tarçın karışımına buluyoruz. Tarçın sevmeyenler olabilir ya da iki farklı lezzette kurabiyeler elde etmek isteyebilirsiniz. Bunun için toz şeker ile tarçını karıştırmayıp; kurabiyelerin bir kısmını toz şekere bir kısmını ise tarçına bulayabilirsiniz.

Bu kurabiyeler epey uzun ömürlü oluyor. Ağzı kapalı bir kavanoza koyarak buz dolabında bir ay kadar saklayabilirsiniz. Tazeliğinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir