GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Fincan Kek Tarifi

Glutensiz Fincan Kek Tarifi

En kolay yapılabilen aparatifler arasında yer alan fincan kek lezzetiyle de yiyenlerin damağında mükemmel bir tat bırakıyor. Gerek görselliği ile ve gerekse tadı ile davetlerin ve sunum tabaklarının tamamlayıcı parçası fincan keki yapmak son derece zahmetsiz ve pratik. Öyle ki fırına ve hatta elektriğe dahi gerek duymadan yapılabilen fincan kek az miktarda olduğundan yenilmeme ve ziyan olma durumu da söz konusu olmuyor. Üstelik bu mükemmel lezzeti glütensiz şekilde yaparak hem çölyak hastalarına uygun hale getirebilmek hem de glütenden uzak durmak isteyenlere farklı bir alternatif sunmak mümkün. İşte tüm lezzeti ve pratikliği ile glutensiz fincan kek tarifi…

Glutensiz Fincan Kek Malzemeleri

  • 1 orta / büyük boy yumurta
  • 1 çay bardağı kadar süt
  • 1,5 çay bardağı kadar toz şeker
  • 1 çay bardağı kadar pirinç unu
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay bardağı kadar nişasta
  • 2 yemek kaşığı kadar kakao
  • 1 paket kabartma tozu

Glutensiz Fincan Kek Yapılışı

Glüten içermeyen fincan kekin yapımı oldukça kolay ve pratik… Yukarıda saydığımız malzemelerin tamamı yeterince büyük ve derin bir kabın içerisinde birleştirilerek çırpılır. Akabinde 6 adet orta / büyük boy fincan fırça marifeti ile yağlanılır ya da fincanların içerisine yağlı kağıt yerleştirilir. Elde ettiğimiz kek hamuru fincanların içerisine eşit oranda pay edilir.

Kek hamuru ile doldurduğumuz fincanların sığacağı yeteri büyüklükte bir tencereye dizilir ve tencerenin içerisine de fincanların yarısından az seviyeye gelecek kadar ılık su konulur. Tencere içerisinde oluşacak buharın keklerimizin üzerine damlamaması için tencerenin kapağına da mutfak bezi (ya da kağıt havlu) konularak kapatılır.

Akabinde kapağı kapatılan tencere ocağa konularak altı orta ateşte yakılır ve suyun kaynaması beklenir. Su kaynamaya başladığında ateşi en kısığa alabiliriz ancak kapağını açmadan… Kekler tencerenin içerisinde kısık ateşte kapak açılmadan 20-25 dakika kadar daha pişirilir. Sonrasında ocak kapatılır ve yine tencerenin kapağı açılmadan 15 dakika kadar daha keklerin sıcak suda pişmesi beklenilir.

Bu 15 dakikanın da ardından tencerenin kapağı açılı ve fincanlar ters çevrilerek kekler özenli şekilde çıkarılır. Aile içerisinde yemek isteyenler için kekler bir miktar az pişirilerek kıvamı daha cıvık tutulabilir ve fincan içerisinden tatlı kaşığı ile yenebilir. Misafire sunum yapılmak için de duruma göre tercih edilebilecek seçeneklerden biridir.

Fincandan çıkarılan kekler farklı meyve ya da çikolata sosları ile servis edilebilir. Yahut serviste meyve de kullanılabilir. Sunum ve süsleme için kullanılan malzemelerin de glüten içermemesine dikkat edilmelidir.

Özellikle çocukların çok sevdiği, fincanda ya da kupa bardakta olduğu için de yerken hiç sorun çıkarmadıkları, hatta annelerinden özellikle istedikleri hafif, lezzetli ve sağlıklı bir kek tarifi…

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir