GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Fıstıklı Sandviç Kurabiye Tarifi

Glutensiz Fıstıklı Sandviç Kurabiye Tarifi

Kremalı sandviç kurabiyeler eşsiz lezzetleriyle atıştırmalıklar arasında farklı bir yere sahip. Bununla birlikte “krema” ve “kurabiye” kelimeleri bir araya geldiğinde sağlığına dikkat eden pek çok kişinin aklında “sağlıksız bir yiyecek” düşüncesi oluşuyor. Oysa hem sağlıklı hem de leziz şekilde kremalı sandviç kurabiye yapmak mümkün, hem de glütensiz. İşte glüten hassasiyeti olan kişiler için glutensiz fıstıklı sandviç kurabiye tarifi…

Glutensiz Fıstıklı Sandviç Kurabiye Malzemeleri

Glüten içermeyen fıstıklı sandviç kurabiyenin malzemelerini kurabiye hamuru için ve dolgu kreması için şeklinde iki farklı başlıkta sıralamak daha doğru olacaktır.

Kurabiye Hamuru İçin:

  • 3 su bardağı glutensiz un (bilinilirliği yüksek, güvenilir herhangi bir markanın glüten içermeyen unu tercih edilebilir)
  • Yarım çay bardağı toz Antep fıstığı (evde hazırlanabileceği gibi hazır halde de alınabilir, hazır alınacaksa katkı maddesi barındırmamasına dikkat edilmelidir)
  • 1 su bardağı şeker
  • 200 g tereyağı
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 paket kabartma tozu

Dolgu Kreması İçin:

  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı labne
  • 1 paket krem şanti

Glutensiz Fıstıklı Sandviç Kurabiye Yapımı

Malzemelerinde olduğu gibi, glüten içermeyen fıstıklı sandviç kurabiyenin yapılışını da; kurabiye hamuru için ve dolgu kreması için şeklinde iki farklı başlıkta anlatalım…

Hamuru İçin:

Sandviç kurabiye hamurunu hazırlamaya geçmeden önce fırın 180 derece sıcaklığa ayarlanarak açılmalı ve ısınmaya başlaması sağlanmalıdır. Böylece daha etkili bir pişirmenin ön adımı yerine getirilir.

Tuzsuz fıstıklar tavada hafif şekilde kavurulmalı ve akabinde havanda dövülerek minik parçacıklar haline getirilmelidir. Soğuk haldeki tereyağı küp – küp olacak şekilde doğranmalı ve sonrasında uygun derinlikte bir kabın içerisinde şeker ile soğuk tereyağı çırpılmalıdır. Yapılan çırpma işlemi ile krema kıvamına gelen karışıma yumurta sarısı da eklenerek çırpma işlemine devam edilmelidir.

Kabartma tozu, glütensiz un ve fıstıklar da ilave edilerek yoğurma işlemine geçilmelidir. Hamur iyice yoğrulduktan ve her yerinde aynı kıvam ile özdeşliğe kavuştuktan sonra koparma işlemine geçilebilir.

Hamur ceviz büyüklüğü şeklinde koparılıp şekil verildikten sonra aralıklar halinde fırın tepsisine dizilmelidir. Pişirme aşamasında hamurun kabaracağı ve hacminin artacağı dikkate alınarak kurabiyelerin birbirine ve tepsiye temas etmemesi için uygun aralıklara dikkat edilmelidir. 180°C olarak ısıtılmış fırında yine aynı sıcaklıkta ortalama 20 dakika kadar pişirilmelidir. Pişirme süreci fırına göre farklılık gösterebileceğinden dikkatli şekilde yapılmalı ve sürekli kontrol edilmelidir.

Kreması İçin:

Uygun derinlikte ve genişlikteki çırpma kabının içerisinde süt ile krem şanti karıştırılır. Bir müddet çırpma işlemi gerçekleştirildikten sonra labne eklemesi de yapılarak çırpmaya devam edilir. Özdeş bir karışım elde edilmesi sağlanır.

Pişen ve fırından çıkarılarak soğuması sağlanan kurabiyelerin üzerine krema sürülür ve sandviç şeklinde diğer bir kurabiye ile kapatılır. Üzerine toz Antep fıstığı serperek servis edilebileceği gibi, tercihe göre farklı süslemeler de yapılabilir. Süsleme malzemelerinin glüten barındırmayan gıda maddelerinden olmasına dikkat edilmelidir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir