GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Krep Tarifi

Glutensiz Krep Tarifi

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi krep, brunch tercih edenler için de sofranın star parçalarından biridir. Çocuklar için öğleden sonra atıştırmalığı olarak da değerlendirilen krepler; çikolata ve sosların yanı sıra meyveler ile de eşsiz bir lezzete dönüştürülebilmektedir. Gluten hassasiyeti bulunan yahut sağlıklı beslenme adına glutenli gıdaları tercih etmeyenler için de krepten vazgeçmemek mümkün. Bunun için içeriğimizde yer alan glutensiz krep tarifi ile mükemmel lezzete ulaşılabilir. Yine glüten içermeyen çikolata ve soslar ile de sunum ve tat doruk noktaya ulaştırılabilir…

Glutensiz Krep Malzemeleri

  • 1 su bardağı glutensiz un (sevilen, beğenilen, güvenilen herhangi bir markanın glüten içermeyen unu tercih edilebilir)
  • 2 yumurta (orta boy ya da büyük boy)
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı şeker (isteğe bağlı olarak kullanılmayabilir de)

Glutensiz Krep Yapılışı

Glutensiz krepin yapılışı son derece pratik ve basit. Yumurta, tuz, süt ve şekeri uygun derinlikte ve genişlikte bir çırpma kabında 1-2 dakika kadar çırptıktan sonra elde edilen karışımın üzere 1 su bardağı glütensiz un pey der pey ilave edilmeli ve bu sırada çırpma işlemine devam edilmelidir.

Glutensiz unun ilavesinin tamamlanması ile birlikte 2-3 dakika kadar daha çırpma işlemine devam edilmeli ve karışımın her noktasında aynı kıvama geldiğinden emin olunmalıdır. Akabinde, yapışmaz yüzeyli tava hafif yağlanmalı ve orta ateşte ısıtılmalıdır.

Hazırlanılan krep hamurundan bir miktar tavanın tabanına alınmalıdır. Yeterli miktar, tava tabanında ince bir örtü oluşturacak seviyededir. Normal krep tecrübesi olan kişiler için; glütensiz krep yapımında da krepin kalınlığı herhangi bir farklılık arz etmemektedir. Tavaya alınan bir miktar krep hamuru, tava hareket ettirilerek iyice yayılmalı ve istenilen kalınlıkta bu işlem kesilmelidir.

Orta ateşte devam eden pişirme işlemi, krepin kenarları hafif kıvrılıncaya kadar devam ettirilmelidir. Bir yüzünün piştiğinden emin olunan krep çevrilerek diğer yüzünün de pişmesi sağlanmalıdır. Bu noktada süre olarak krepin bir yüzünün ortalama 1 dakikada pişebileceğini söylemekte yarar var. Dolayısıyla 2 yüzü de pişirilmesi gereken 1 adet krep için pişirme süresi takribi 2 dakikadır. Bu süre; krep hamurunun tavaya ince ya da kalın yayılmasına göre ve tercih edilen pişirme seviyesine göre (gevrek ya da yumuşak) bir miktar farklılık gösterebilir.

Hazırlanan krep hamuru tamamen bitinceye kadar pişirme işlemi devam ettirilmelidir. Kahvaltı ikramı için ortalama 10 adet krep hazırlanılmak istenildiğinde yaklaşık olarak 20 dakika kreplerin pişme süreci ve 10 dakika da kadar da hazırlanma süreci hesaba katıldığında; 10 adet glütensiz krep maksimum yarım saatte hazır hale gelmektedir.

Kreplerin boyutları birbirlerinden farklılık gösterebilir; görselliğe önem verenler için bu farkı minimumda tutmak el ayarı ve tecrübe ile geliştirilmektedir. Hazırlanan glütensiz kreplerin içleri / üzerleri tercihe göre tatlı ya da tuzlu ilaveler ile (glüten içermeyen) sunulabilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir