GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Limonlu Muffin Tarifi

Glutensiz Limonlu Muffin Tarifi

Hafif ve lezzetli tatlılar en sağlıklı şekliyle glüten içermeksizin yapılabilir ve lezzetle tüketilebilir. Hem glüten hassasiyeti olanlar için hem de sağlıklı beslenmenin bilincinde olarak glütenden uzak durmak isteyenler için tatlı keyfinden vazgeçmemek mümkün. Bu tatlılardan biri de limonlu muffin. Hem yazın sıcak günlerinde hem de baharda keyifle tüketilebilecek bir lezzet. İşte en fresh tatlılardan olan glutensiz limonlu muffin tarifi…

Glutensiz Limonlu Muffin Malzemeleri

Glüten içermeyen limonlu muffin için gereken malzemeler şunlardır:

  • 2 su bardağı glutensiz un (güvenilen ve tercih edilen herhangi bir markanın glüten içermeyen unu olabilir)
  • 2 adet yumurta (orta – büyük boy)
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  • 1 çay bardağı süt
  • 1,5 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Glutensiz Limonlu Muffin Yapılışı

Glutensiz limonlu muffin yapımına geçmeden önce fırın 180°C’ye ayarlanarak ısınmaya başlanması sağlanmalıdır. Bu sayede çok daha iyi ve etkili bir pişirme sağlanacaktır. Akabinde muffinin hazırlanışına başlanabilir.

Yeterli büyüklükte ve derinlikteki karıştırma kabında yumurta ve şeker kabarana kadar çırpılmalıdır. Ardından limon kabuğu rendesi, sıvı yağ ve süt eklenerek çırpma işlemine devam edilmelidir. Sonrasında glutensiz un, vanilya ve kabartma tozu da ilave edilerek çırpma işlemi sürdürülmelidir. Akışkan kıvamlı ve her noktasında aynı özdeşliğin yakalandığı bir hamur elde edildiğinde çırpma işlemi tamamlanabilir.

Pişirme tepsisi üzerine muffin kapları dizilmelidir. Yapılan hamur karışımı muffin kaplarına eşit şekilde paylaştırılmalıdır. Tercihen damla çikolata ya da istenilirse farklı bir süsleme malzemesi serpiştirilebilir. Bu noktada damla çikolatanın ya da kullanılacak diğer süsleme malzemelerinin de glüten içermemesine dikkat edilmelidir.

Daha önce ısınması için açılan fırın muffinin hazırlanması aşamasında gerekli sıcaklık seviyesine ulaşacaktır. Isınmış fırına pişirme tepsisi üzerine dizerek hazırladığımız muffin kapları sürülebilir. Pişirme süresi yine 180 derece sıcaklığında ve takribi olarak 20 dakika kadar devam edebilir.

Pişirme süreci ortalama olup, fırından fırına göre farklılık arz edebilir. Zira bilindiği üzere her fırının performansı bir diğerinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle pişme işlemi devam ederken muffin kapları gözlemlenmeli ve üzerlerinin kızarıklığı mümkünse fırın kapağı açılmadan kontrol edilmelidir. Mümkün değilse, fırın kapağı pratik şekilde aç-kapa yapılarak da bu kontrol işlemi sağlanabilir. Tercihe göre pişirme işlemi bir miktar daha uzatılabilir.

Piştikten sonra fırından çıkarılan glütensiz limonlu muffin soğumaya bırakılmalıdır. Tercihe göre soğuk şekilde tüketilebilen muffin ılık şekilde de sunulabilir. Sıcaklık seviyesinin yanı sıra glütensiz limonlu muffinin farklı varyasyonlarla da süslemesi ve sunumu yapılabilir.

Uygun saklama koşullarında tazeliğini birkaç gün boyunca yitirmeyecek olan glüten içermeyen limonlu muffin hem misafir ağırlamaları için hem de ev halkı ile tüketmek için son derece cazip bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir