GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Muhallebi Tarifi

Glutensiz Muhallebi Tarifi

Tatlılar arasında özel bir yere sahip olan ve hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen muhallebi sağlıklı tarifler ile yapıldığında; hem leziz hem de eşsiz bir besine dönüşüyor. Gluten içeren gıdalar ile yapılmış besinleri tüketemeyen ya da bu hassasiyeti olmasa dahi glütenli gıda tüketmek istemeyen kişiler için glutensiz muhallebi tarifi ince detaylarına kadar içeriğimizde verilmiştir. İşte hem lezzetli hem de sağlıklı bir tatlı tarifi…

Glutensiz Muhallebi Malzemeleri

Glüten içermeyen muhallebi yapımı için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 4 yemek kaşığı glutensiz un (Pek çok farklı markanın glütensiz unu bulunmaktadır. Daha önce kullanılan, tecrübe edilen, beğenilen, güvenilen markalar tercih edilebilir. İlk kez glütensiz un kullanılacaksa bilinen markaların tercih edilmesi önemlidir.)
  • 1 litre süt
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı vanillin
  • 1 yemek kaşığı tereyağ (isteğe bağlı)
  • 1 yumurta (orta boy)
  • Glutensiz bisküvi (sevilen, tercih edilen, muhallebiye yakışacağı düşünülen herhangi bir glütensiz bisküvi olabilir)

Glutensiz Muhallebi Yapılışı

Glütensiz muhallebi en kolay ve en pratik hazırlanabilecek tatlılar arasında yer almaktadır. Bu sayede çölyak hastaları ve glüten diyeti uygulayan kişiler tatlı yemek istediklerinde, tatlı krizine girdiklerinde kısa sürede glütensiz muhallebi ile çözüm bulabilirler.

Süt, un, vanilin, yumurta ve şeker uygun derinlikte ve genişlikte bir tencereye konulmalı ve ocağın altı açılmalıdır. Karıştırma işlemi kaynama başlayana kadar asla kesilmemelidir. Kaynama başladığında tencere ocaktan alınabilir. Bir müddet ılıması beklendikten sonra kaselere bölüştürme işlemi yapılabilir.

Kaselerde ya da kuplarda servis edilmek istenilen muhallebinin katmanları arasına ya da üst kısmına bisküvi ile destek yapılabilir. Bu durum hem muhallebiyi daha kıvamlı sevenler için farklı bir tat katacaktır hem de sunum olarak dışarıdan görüntü güzelliğini artıracaktır. Ayrıca dileyen kişiler sunumda farklı meyveler de kullanabilir. Gerek muhallebi kasesinin / kupunun içerisine, arasına ve gerekse üzerine meyve süslemesi yapılabilir. Glüten içermeyen kakao vb. malzeme ile de süsleme desteklenebilir.

Glutensiz Muhallebi Yapılışı (Tereyağlı)

Glutensiz muhallebinin bir miktar daha farklı bir kıvamda olması istenilirse şu yapım aşamaları da izlenebilir: Öncelikle tencerenin içerisine süt un ve nişasta (glüten içermeyen) konularak ocak yanar vaziyette iken sürekli karıştırılır. Kaynamaya yaklaştığında tencerenin içerisine şeker ve vanilya da ilave edilir. Karıştırma işlemi de sürdürülür. Akabinde tenceredeki karışım göz – göz olmaya başladığında tereyağ ilavesi de yapılır.

Ocaktan alınan muhallebi bir süre ılımaya bırakıldıktan sonra tercihe göre kaselere ya da kuplara konulabilir. Bu aşamada bisküvi ile muhallebiye farklı bir hava katmak isteyen kişiler kupların / kaselerin ortasına muhallebi katı atabilirler (muhallebi – bisküvi – muhallebi gibi).

Benzer şekilde bisküvi parçacıkları ile muhallebinin en üst katı da süslenebilir. Meyvelerin yanı sıra glütensiz soslar çikolatalar ile muhallebiye farklı bir hava katmak da mümkündür.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir