GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Özbek Pilavı Tarifi

Glutensiz Özbek Pilavı Tarifi

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ve pek çok farklı yemeğin yanında adeta olmazsa olmaz konumunda değerlendirilen pilav, farklı kültürlerde de yeri olan, sıkça yapılan ve yenilen bir yemek. Ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre göre farklılık gösteren pilavın bir türü de ülkemizde de yapılan ve sevilerek tüketilen Özbek Pilavı. Özbek Pilavı, çölyak hastaları ya da glütensiz beslenmeyi tercih edenler için son derece pratik şekilde glüten içermeyecek şekle dönüştürülebilmekte ve bu şekilde pişirilebilmekte. Böylece “ne pişirsem” sorusuna akılda bir seçenek daha oluşabilmekte… Hem leziz, hem doyurucu hem de sağlıklı bir yemek arayanlar için işte glutensiz Özbek Pilavı tarifi

Glutensiz Özbek Pilavı Malzemeleri

Özbek Pilavı’nın malzemeleri son derece az ve genellikle her evde bulunan türden şeyler. Zira Özbek Pilavı kolayca yapılabilen bir yemek… Glüten içermeyen Özbek Pilavı için gereken malzemeler şunlardır:

  • 2 su bardağı kadar pirinç (güvenilen herhangi bir markanın kaliteli pirinci olabilir)
  • 1 tavuk göğsü
  • 2 havuç (orta boy)
  • 1 adet orta / büyük boy kuru soğan
  • 3 bardak kadar tavuk suyu (mümkünse ev yapımı olmalı değilse güvenilen bir markanınki tercih edilebilir içeriği kontrol edilmek şartıyla)
  • Tercih edilen kadar karabiber ve tuz
  • Kavurmak için sıvı yağ

Glutensiz Özbek Pilavı Yapılışı

Özbek Pilavımızın yapılışına başlamadan önce pirincimizi ılık / ılıktan hafif sıcak seviyedeki bir suya ıslayabiliriz. En az 20-25 dakika kadar suyun içerisinde beklemesi iyi olur. Sonrasında tavuk göğsümüz ile işleme devam edelim. Tavuk göğsümüzü haşlıyoruz ve elimizle küçük parçalara (tavuk ditmek) ayırıyoruz.

Başka bir kabımızın içerisine havucumuzu iyice yıkadıktan sonra rendeliyoruz. Suda bekletmekte olduğumuz pirinçlerimizi iyice yıkayarak tencerede yağ ile kavuruyoruz ve akabinde tuzunu atıyoruz.

Farklı bir pilav tavasının altına, parçaladığımız tavuğun parçalarını güzelce yayıyoruz. Üst kısmına kuru soğanı halka halka doğrayarak yerleştiriyoruz. Diğer kapta rendelediğimiz havuçları soğanın üzerini kapatacak şekilde yayarak koyuyoruz. Kavrulan pirincimizi de üzerine seriyoruz. 3 su bardağı tavuk suyunu da yavaş yavaş ekleyerek ocağa koyuyoruz ve kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

Pişirdiğimiz glütensiz Özbek Pilavımızı dinlenmeye bırakıyoruz. Özbek Pilavımız dinlendikten sonra yayvan ve büyükçe bir tabağın ya da servis tabağının üzerine ters çeviriyoruz. Tercihe göre üzerine karabiber veya diğer baharatlar ile ya da sade olarak servis ediyoruz.

Diğer pilavların aksine Özbek Pilavı’nın daha sağlıklı olduğu söylenebilir. İçeriğine soğan ve havucun girmesi besin öğeleri bakımından da karbonhidratın dengelenmesinde önemli rol oynamaktadır. Buna ek olarak glüten barındırmayacak şekilde yapılan Özbek Pilavı hem çölyak hastalarınca, hem de glütensiz beslenmeye dikkat eden kişilerce tüketilebilmektedir. Glütensiz beslenenlerin menülerinde özel bir yere sahip olabilecek bir tarif.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir