GLUTENSİZ BLOG

Glutensiz Ürün Satan Yerler

Çölyak hastaları glutensiz ürün satan yerler konusunda detaylı bilgilere sahip olmak zorundadırlar. Günümüzdeki pek çok firma artık glutensiz ürün satışı yaparken aynı zamanda üretim faaliyetlerine de devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere glutensiz ürünler nereden alınır sorusunun yanıtını aktarıyor olacağız.

Dünya’daki Glutensiz Ürünler Pazarı

Birçok araştırma şirketinin gerçekleştirdiği çalışmalara göre glutensiz ürünlerin küresel anlamdaki piyasa değerinin 4,5 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor. Bu rakamlar 2015 yılına ait olmakla beraber günümüze kadar glutensiz üretimin çok daha ciddi rakamlara ulaştığı tahmin edilmektedir. Öte yandan dünya geneline baktığımızda en çok glutensiz gıda ürünlerinin rağbet gördüğü bölgeler Pasifik ve Asya bölgeleri olmaktadır. Çünkü bu bölgelerde buğday, çavdar, yulaf ve arpa içerikli ürünler çok eski zamanlardan beri tüketilmektedir.

Çölyak hastalığının kesinleşmiş bir tedavisi bulunmadığı için glutensiz diyet uygulamaları başlatılmaktadır. Son zamanlarda pek çok firma, glutene karşı hassasiyeti olan bireyler için özel üretimler gerçekleştirmektedir. Bununla beraber glutensiz beslenmeye başlamak isteyenler için de glutensiz ürün satan yerler bir hayli önem kazanmıştır.

[sp-related style=”light” id=”231″]

Glutensiz Ürün Satışı Yapan Büyük Marketler

Bu konuyla ilgili öncelikle bazı büyük firmaların hizmet verdiğini söylemek mümkündür. O halde glutensiz ürün satışı yapan büyük marketler şu şekilde sıralanabilir;

  • KİPA
  • Migros
  • CarrefourSA
  • Metro Marketler
  • Backhaus

Bu büyük marketlerin yanı sıra internet üzerinden pek çok sitede de glutensiz gıdaların satışı yapılabilmektedir. Özellikle de yukarıda sıralanan marketler zincirinin kendi web sitelerinde satışa sunulan ürünler, içerikleriyle beraber paylaşılmaktadır.

Backhaus, İstanbul merkezli bir şube olmakla beraber gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığı bulunanların özgür bir şekilde glutensiz ürün çeşitlerini bulabileceği yerlerdendir. Neredeyse her ürün çeşidinde glutensiz ürünlere yer veren Backhaus’un yanı sıra Türkiye’nin her kentinde şubesi bulunan Migros’ta da glutensiz ürünler satışa çıkarılmaktadır.

Dilerseniz şimdi glutensiz ürün satan yerleri alt başlıklar halinde madde madde inceleyelim.

Glutensiz Ürün Satan Yerler

Rossman

Sağlık ve kişisel bakım ürünlerinin satış noktası olarak bildiğimiz Rossman mağazalarında glutensiz ürünlerin satışı da yapılmakta. Atıştırmalıklardan çikolatalara birçok glutensiz ürünü Rossman’da bulabilirsiniz.

A101

A101 marketlerinde glutensiz ürünlerin sayısı oldukça fazla. A101’in ayrıca glutensiz reyonu bulunmamakta. Bazı ürünlerde gluten free uyarısı olsa da bu bütün ürünlerde bulunmuyor maalesef. Alacağınız ürünün içerik bölümünü inceleyip alerjen uyarısını dikkate alabilirsiniz.

BİM

Bim marketleri çölyak konusunda hassasiyet sahibi marketlerden bir tanesi. Ayrıca glutensiz reyonu bulunmamakta. Satın aldığınız bütün ürünlerde olduğu gibi Bim’den aldığınız ürünlerin alerjen uyarısını kontrol edip gluten olmadığına emin olduğunuz ürünleri tüketmelisiniz.

ŞOK

A101 ve Bim marketlerinde ki durum Şok için de geçerli. Ayrıca glutensiz reyonu bulunmamakta. Fakat birçok glutensiz ürünü Şok marketlerinde bulabilirsiniz.

Starbucks

Starbucks’ın içeçeklerinin birçoğunda gluten bulunmamakta. Yiyeceklerden de glutensiz ıslak kekini rahatlıkla satın alabilirsiniz. İçecek ve yiyecekleriyle ilgili alerjen uyarısının bulunduğu broşürleri de bulunmakta. Bu broşürleri inceleyip size uygun olanlarını satın alabilirsiniz.

[sp_ad]

Cemali Pasta Kafe Bistro

Ankara/ Cebeci de bulunan Cemali Pasta Kafe’de glutensiz her çeşit pasta tatlı ve yemek çeşidi bulunmakta. Çölyak hastalarına hizmet veren bu işletmenin ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Liva Glutensiz

Erzurum‘da kurulmuş olan işletmede çeşit çeşit pasta, börek, kurabiye, tatlı ürünleri bulunmakta. Hamur işlerinin yanında birçok glutensiz paketli ürüne de ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kargo ile bu ürünlerin gönderimini yapmaktalar.

Bolulu Hasan Usta

Bolulu Hasan Usta Çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği ürünleri lezzetinden ödün vermeden hazırlamakta ve satışını yapmaktadır.

Yunus Marketleri

Yunus marketleri birçok market gibi glutensiz reyon bulundurmakta. Reyonu inceleyip dilediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Seferoğlu Glutensiz

Sadece Antalya’da şubesi bulunan Seferoğlu glutensiz; glutensiz lezzetleri Çölyak hastalarıyla buluşturuyor. Online sipariş olanağı ile bu ürünlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Deva Glutensiz Kafe

İzmit ilinde bulunan kafede sadece glutensiz ürünler üretilmektedir. Çeşit çeşit ürüne hem online sipariş vererek hem de kafeye giderek ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada.com

Yaklaşık 40 kategoride hizmet veren site, çölyak hastalarına da online alışveriş yoluyla alışveriş yapma imkanı sunuyor. Glutensiz ürünlerin birçoğu hepsiburada.com sitesinde mevcut.

E-ekmek.com

Merkezi Bağcılar Yüzyıl adresinde bulunan site yaklaşık 10 yıldır çölyak hastalarına hizmet etmekte. Her çeşit glutensiz ürüne bu site üzerinden ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Tazemasa.com

Yaklaşık 5 yıldır faaliyette olan site en doğal ürünleri tazeliğini kaybetmeden sizlere ulaştırıyor. Kategorileri arasında glutensiz ürünleri de bulunduran alışveriş sitesinde doğal sebze ve meyveler, taze kuruyemişler ve daha birçok ürün mevcut.

Egeglutensiz

Glutensiz ürünlerin birçoğunu üretmekte olan Ege Glutensiz, Çölyak hastaları için büyük kolaylık sağlamakta. Başta glutensiz ekmek olmak üzere ürettiği gıdalarla Glutensiz ürün sektörünün büyük bir bölümünde var.

Dogalinya.com

Bütün doğal ve glutensiz ürünlerin bir arada bulunabildiği bir alışveriş sitesi olan dogalinya.com, Çölyak hastalarının ve doğal beslenmeyi seven insanların vazgeçilmez adresi. Glutensiz ve doğal ürünlere online alışveriş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Aslında her şehirde glutensiz gıda satan yerlerin artmaya başladığını söyleyebiliriz. Gerek kişisel işletmeler gerekse büyük işletmeler bu konuda çölyak hastalarına özel olarak üretim gerçekleştirmektedir. Ek olarak çölyak hastalarına özel lokanta ve cafelerin de sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu restoran ve cafelerin listesine şu konumuzdan ulaşabilirsiniz:

[sp-related style=”light” id=”379″]

Glutensiz ürün satan yerlerden bahsettikten sonra, şimdi de organik ürün satan yerleri tek tek inceleyelim.

Organik Ürün Satan Yerler

City Farm

İstinyepark’ta bulunan City Farm’da tamamen organik olarak fırın ve pastane ürünleri, ev temizlik ürünleri, kuru gıdalar ve kişisel bakım ürünleri satışa sunulmaktadır. Ayrıca organik sos ve baharat çeşitlerini de firmanın web sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Serente Organik

Serente Organik’te erişte, tarhana, salça, reçel, kozmetik ve temizlik ürünleri, baharat, organik dondurma ve zeytinyağı satışı yapılmaktadır.

Ecolife Organik

Yine organik olarak ürün satışı gerçekleştiren Ecolife Organik aynı zamanda vegan beslenmeyi benimseyen bireyler için de ürün satışı yapmaktadır.

Nuh’un Ambarı

Beyoğlu’nda bir aile şirketi olan Nuh’un Ambarı, organik çikolata, yoğurt, arı sütü, meyve suları ve kozmetik ürün kategorilerinde satış gerçekleştirmektedir.

Kırık Ambar

Beşiktaş’ta bulunan Kırık Ambar’da satılan her ürün tamamen doğaldır. Bitki çayları ve diğer gıdaların yanı sıra doğal bakım ürünlerinin de satışı yapılmaktadır.

Doğa Evinizde

Sanal mağaza olan Doğa Evinizde doğal ve organik birçok markayı bir araya getirmektedir. Özellikle Glutensiz ürünlerin satışı noktasında ilk sıralarda yer almakta ve oldukça hassas davranmaktalar. Glutensiz ürünlerin yanı sıra birçok doğal ürüne bu mağazadan ulaşabilir ve rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

İstanbul’da Glutensiz Ürün Satan Yerler

İstanbul’da organik ürün satışı gerçekleştiren bazı yerler bulunmaktadır. EkoOrganik, bu yerlerden biridir. Kargo yoluyla da sipariş alan EkoOganik’te 2 binden fazla organik ürün çeşidi sunulmaktadır. Kuruyemiş, çikolata, bal, kuru sebzeler, mamalar ve et gibi glutensiz gıdalara da yer verilmektedir.

Son olarak; glutensiz markaların listelendiği şu konu başlığımızı da incelemek isteyebilirsiniz:

[sp-related style=”light” id=”373″]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir