GLUTENSİZ TARİFLER

Ev Yapımı Glutensiz Çikolata Sosu Tarifi

Ev Yapımı Glutensiz Çikolata Sosu Tarifi

Çikolata sosları pek çok tarifin içerisinde yer alıyor. Pastalardan keklere kadar onlarca farklı tarifte yer alan çikolata soslarını elbette hazır olarak satın almak mümkün. Ancak hazır satın alınan çikolata soslarına güvenmeyen, yahut evde yaptığı çikolata sosunu daha sağlıklı bulan milyonlarca insan var. Özellikle konu glüten ve çölyak hastalığı olduğunda bu konu daha da hassaslaşıyor. Çikolata soslarının glüten içermemesi ve mümkün olduğunca doğal olması gerekiyor. Sitemizde de yer alan pek çok farklı tarifte bulunan çikolata soslarını evde glüten barındırmayacak şekilde kendiniz yapmak istiyorsanız işte size birbirinden kolay ve pratik 3 seçenek. Aşağıda yer alan 3 farklı ev yapımı glütensiz çikolata tarifi arasından malzemeleri ve yapımı sizin için en uygun olanını ya da dilediğinizi seçerek yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Glutensiz Çikolata Sosu Tarifi – 1

İlk ev yapımı glütensiz çikolata sosu tarifimize malzemelerimizi vererek başlayalım. Bu tarifimiz için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı kadar süt
 • 1 su bardağı kadar su
 • 1 yemek kaşığı kadar mısır nişastası
 • 2 yemek kaşığı kadar kakao
 • 2 yemek kaşığı kadar toz şeker

Bütün malzemelerimizi tencerede birleştiriyoruz ve iyice özdeşleşene kadar çırpıyoruz. Sonrasında tenceremizi ocağa alıyoruz ve orta ateşte pişiriyoruz. Çikolata tadını yoğunlaştırmak istiyorsanız içerisine pişirme esnasında birkaç parça bitter çikolata ya da tercihe göre normal çikolata da atabilirsiniz.

Pişen glütensiz çikolata sosumuzu ocaktan alıyoruz ve soğumasını bekledikten sonra kullanıyoruz. Sosumuzun kısa sürede soğumasını istiyorsak tenceremizi su dolu bir kaba oturtuyoruz ve mikseri düşük ayara alarak 5 dakika kadar çırpıyoruz. Sosumuz hazır, dilediğimiz gibi kullanabiliriz.

Ev Yapımı Glütensiz Çikolata Sosu Tarifi – 2

Glütensiz çikolata sosunu evde kendi elleri ile hazırlamak isteyenler için bir diğer tarif ve tarif için gereken malzemeler de aşağıdaki gibidir:

 • 1 fincan kadar toz şeker
 • 1 orta boy yumurta
 • 2 yemek kaşığı kadar kakao
 • 50 gram margarin

Margarinimizi eritiyoruz ve ocaktan aldıktan sonra içerisine 2 yemek kaşığı kakaomuzu koyuyoruz. Sıcak haldeyken tamamen yedirene kadar karıştırıyoruz. Akabinde 1 fincan şekerimiz ile 1 yumurtamızı yeterli derinlikte ve genişlikte bir kapta çırparak kakaolu karışımımızın içerisine döküyoruz. Ev yapımı glüten içermeyen sosumuz hazır, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Glütensiz Çikolata Sosu Tarifi – 3

Evde kolayca hazırlanabilecek bitter çikolatalı glütensiz sosumuz için gerekli malzemeler ve sosumuzun yapılışı da aşağıdaki gibidir:

 • 160 gram kadar bitter çikolata
 • 1,5 yemek kaşığı kadar krema
 • 2 yemek kaşığı kadar tere yağ

Yukarıda sayılı bütün malzememizi bir kaba koyuyoruz ve benmari usulü ile karıştırarak çikolata sosumuzu pratik şekilde yapıyoruz. Sosumuz hazır, dilediğiniz gibi kullanabilir ve hatta tatlı kriziniz tuttuysa kaşık kaşık yiyebilirsiniz

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir