GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Çikolatalı Rulo Pasta Tarifi

Glutensiz Çikolatalı Rulo Pasta Tarifi

Çocukların adeta bayıldığı, büyüklerin de keyifle yediği rulo pastanın pek çok çeşidi bulunuyor. Çeşitli meyvelerle yapılabilen rulo pastanın çikolatalısı da bir hayli tutuluyor. Glütene karşı hassasiyeti bulunan pek çok kişi de başta çikolatalısı olmak üzere rulo pastayı beğenerek yiyor. Bu içeriğimizde çikolatalı rulo pastayı glüten barındırmayan gıda ürünleri ile yapacağız. Böylece hem çölyak hastaları hem de glütenden uzak durarak sağlığına dikkat eden kişiler gönül rahatlığıyla rulo pastalarını yiyebilecekler. İşte glutensiz çikolatalı rulo pasta tarifi…

Glutensiz Çikolatalı Rulo Pasta Malzemeleri

Glütensiz çikolatalı rulo pastanın malzemeleri aşağıdaki gibidir:

  • 4 yumurta (orta boy / büyük boy)
  • 4 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı kadar nişasta
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • Fındık içi, fıstık içi ya da ceviz içi (tercihe göre farklı bir kuruyemiş de olabilir)
  • İçi için 1 paket çikolatalı puding

Glutensiz Çikolatalı Rulo Pasta Yapılışı

Çikolatalı rulo pastamızı yapmaya başlamadan önce fırınımızı 170 – 180 derece sıcaklığa ayarlayarak çalıştırıyoruz. Önceden ısınmış fırın güzel bir pişirme için gereken ön şartlardan biridir.

Yeterli derinlikte ve genişlikteki karıştırma kabının içerisinde 4 yumurtamızı ve 4 yemek kaşığı kadar toz şekerimizi mikser marifeti ile çırpıyoruz. Tamamen özdeşleşme ve köpürme olana kadar çırpma işlemine devam ediyoruz. Akabinde 2 yemek kaşığı kadar pirinç ununu, 2 yemek kaşığı kadar nişastayı, 1 paket vanilyayı ve 1 paket de kabartma tozunu ekleyerek karıştırıyoruz.

Tepsimizin içerisine yağlı kağıt seriyoruz ve elde ettiğimiz karışımı tepsimize yayarak döküyoruz. Daha önce ısıtmaya başladığımız fırına sürdüğümüz tepside karışımımızı hafifçe pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Fazla pişirme yapmıyoruz, zira çok pişerse rulo yapma (kıvırma) işlemi sırasında kekimiz kırılabilir. Kekimiz pembeleştikten sonra fırından çıkararak yağlı kağıdın da yardımı ile gevşek bir rulo yapıyoruz. Üzerine nemli – ıslak arası bir havlu sererek kekimizi dinlendirmeye alıyoruz.

Kekimiz dinlenirken pudingi yapabiliriz. Yahut keki yapmaya başlamadan önce de pudingi yapabiliriz. Pudingin nasıl yapılacağına dair detaylara girmiyoruz. Çünkü hiç puding yapmamış kişiler için dahi puding paketinin arkasında tarif bulunuyor.

Üzeri havlulu şekilde dinlenmede olan kekimizde ılıma gerçekleşince ruloyu açarak içerisine hazırlamış olduğumuz pudingi dikkatli şekilde bolca sürüyoruz (bir miktar rulonun dışı ve etrafı için bırakıyoruz). Sürme işlemi tamamlanınca keki tekrar yavaşça kıvırarak yeniden rulo haline getiriyoruz. Kalan pudingimizi rulonun etrafına ve yanlarına sürüyoruz.

İri çekilmiş ya da havanda az miktarda dövülmüş olan fındık içi, ceviz içi, fıstık içi (ya da hangi kuruyemiş tercih ediliyorsa) rulo pastanın üst kısmına serpiyoruz. Rulo pastamızı birkaç saat buzdolabında bekletiyoruz. Sertleşen ve dirileşen rulo pastamızı buzdolabından çıkarıp dilimleyerek servis ediyoruz. Üzeri için farklı meyve sosları ile de sunum yapılabilir. Süsleme malzemelerinin de glüten içermemesine dikkat edilmelidir.

Afiyet olsun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir