GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Empanada Tarifi

Glutensiz Empanada Tarifi

Empanada ya da “empanadas”, aslen İspanyol kökenli bir börek çeşididir. İspanyolların Güney Amerika’da giriştikleri işgal girişimleri sırasında Güney Amerika ülkelerine de yayılmıştır. Bu nedenle günümüzde; İspanya, Güney Amerika, Orta Amerika ve Kuzey Amerika’da sıkça yapılmakta, beğenilerek tüketilmektedir. Ayrıca her bir ülkede farklı usüller de geliştirilmiştir. Ülkemizde de son yıllarda yapılmaya başlanan ve bilinilirliği artan Empanada Çerkezler Kıbınına benzemektedir. Çölyak hastaları için glüten içermeyecek şekilde de yapılabilen Empanada son derece lezizdir. İşte glütensiz empanada tarifi…

Glutensiz Empanada Malzemeleri

  • 2,5 su bardağı kadar glutensiz böreklik un
  • 125 gram kadar tereyağı
  • 2 adet büyük yumurta (biri üzeri için)
  • Su bardağının 3’te 1’i kadar soğuk su
  • 1 – 2 çay kaşığı kadar tuz (tercihe göre miktarı ayarlayabilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı kadar sirke
  • İçi için de peynir ve maydanoz

Glutensiz Empanada Yapılışı

Yeterli derinlik ve genişlikteki bir kabın içerisine glütensiz unumuzu, yağımızı ve tuzumuzu koyarak karıştıralım. Karıştırma işlemini parmak uçlarımızla hafif hafif gerçekleştirebiliriz. Yumurta su ve sirkeyi küçük bir kasenin içerisinde çırptıktan sonra glütensiz unlu karışımımızın üzerine dökebiliriz. Çatal ya da farklı bir materyal yardımı ile karıştırabiliriz.

Tezgahımızın üzerini yeterince unladıktan sonra hamurumuzu tezgahın üzerine alarak yoğurmaya başlayabiliriz. Yoğurma işlemi hamur toparlanıp özdeşleşene kadar devam ettirilmelidir. Akabinde hamurumuzu bir poşetin içerisine koyarak buz dolabımıza koyalım ve 1 saat kadar bekletelim. Bu işlemi bir gün önceden yaparsak daha verimli sonuç alabiliriz.

Çerkezlerin Kıbınına benzeyen Empanada, Kıbından farklı olarak mantı gibi suyla haşlanarak pişirilmiyor. Empanada fırında pişen son derece leziz bir börek. Hamurumuzu buzdolabından çıkarırken bu aşamada fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak iyi bir pişme süreci için ısınmasını sağlayabiliriz.

Buzdolabımızdan çıkardığımız hamuru 12 eşit parçaya bölerek ellerimizi unlayalım ve 12 bezeyi top top hale getirelim. Yaptığımız bezeleri yumuşamaması ve kendisini bırakmaması için biri hariç yine buzdolabına koyalım. Buzdolabına koymadığımız bezemizi unladığımız tezgahın üzerinde merdane marifeti ile açalım.

Açtığımız hamurumuzun yarısına iç malzememizden (peynir ve maydanoz isteğe göre türevleri) koyarak diğer yarısını üzerine kapatalım. Parmaklarımızla da kıvırarak kenarlarını tamamen kavuşturalım. Diğer 11 bezeye de pratik şekilde aynı işlemi yapalım…

Fırın tepsimizin tabanına yağlı kağıt sererek yaptığımız börekleri dizelim ve üzerlerine bir kaşık kadar suyla çırptığımız yumurtayı daha iyi kızarmaları için sürelim. Bezeleme işlemine başlamadan önce açtığımız ve ısınmış halde bulunan fırına tepsimizi sürelim. Yine 180 derecelik sıcaklıkta 25 – 30 derece kadar pişirelim.

Pişme işlemi fırından fırına göre farklılık gösterebileceğinden empanadalarımız pişerken gözlemlememiz ve kontrollü pişirme yapmamız yararlı olacaktır. Empanadaların kızarma seviyelerine göre pişme durumları anlaşılabileceği gibi kürdan batırma ile de pişme durumları anlaşılabilir. Fırından çıkan empanadalarımız bir süre ılıdıktan sonra servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir