GLUTENSİZ TARİFLER

Glutensiz Tahinli Çörek Tarifi

Glutensiz Tahinli Çörek Tarifi

Tahin mükemmel lezzeti ile pek çok tarifte kendine yer buluyor. Tahinli yapılan çörek ise başlı başına enfes bir tat. Kahvaltılardan akşam oturmalarına, misafir ağırlamalardan davetlere ve çay saatlerine kadar pek çok yerde tahinli çörek keyifle sunuluyor, tüketiliyor. Tahinli çöreği glüten içermeyecek şekilde yapmak da mümkün. Böylece çölyak hastaları ve glütensiz şekilde beslenmeyi tercih eden kişiler de tahinli çöreğin lezzetinden mahrum kalmıyor. İşte glutensiz tahinli çörek tarifi…

Glutensiz Tahinli Çörek Malzemeleri

 • 1 çay bardağı kadar süt
 • 1 çay bardağı kadar yoğurt
 • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı kadar pirinç unu, 2 yemek kaşığı kadar patates unu, 2 yemek kaşığı kadar mısır unu
 • Aldığı kadar glutensiz un
 • 1 tatlı kaşığı kadar toz maya
 • 2 tatlı kaşığı kadar toz şeker
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 2 orta boy / büyük boy yumurta (1’inin sarısı üzerine sürülecek)

İç Harcı İçin Malzemeler

 • 1 su bardağı kadar tahin
 • 1 su bardağı kadar toz şeker

Üzeri İçin Malzemeler

 • Susam ve ceviz

Glutensiz Tahinli Çörek Yapılışı

Hamur kabımızın içerisine 2’şer yemek kaşığı pirinç unumuzu, patates unumuzu, mısır unumuzu ve glütensiz unumuzu koyarak karıştırıyoruz. Karıştırdığımız unların ortasını açarak havuz haline getirip buraya; mayamızı, 2 tatlı kaşığı kadar toz şekerimizi ve üzerine de ılık sütümüzü boca ediyoruz. Kabımızın kenarlarına ise yoğurdumuzu, sıvı yağımızı, tuzumuzu ve yumurtamızı ilave ediyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz. (Yoğurmaya başlamadan fırınımızı 180 derece sıcaklığa ayarlayarak açmayı ve ısıtmaya başlamayı da unutmuyoruz)

Özlü bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Yoğururken elimizin altında bir kapta glutensiz unumuz bulunsun. Yoğururken glutensiz unumuzdan ilave ederek hamurumuzun kıvamını ayarlamamız gerekecek. Elimize yapışmayacak şekilde yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğurmaya devam ediyoruz.

Hamurumuz istediğimiz kıvamda ve özdeş halde olunca yaklaşık 1 saat kadar hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz. 1 saat kadar sonra hamurumuzu tekrar yoğurarak 3 parça haline getiriyoruz. Her bir hamur parçamızın altını ve üstünü unlayarak merdane marifeti ile açıyoruz.

Açtığımız hamurumuzun üzerine önce tahin sonra da toz şeker serpiyoruz. Tercihe göre ek olarak bir miktar ceviz serpmek te çok güzel tat verecektir. Hamurumuzu rulo haline getiriyoruz. Diğer hamur parçalarımıza da aynı işlemleri uyguluyoruz. Devamında ruloları iki elimizle tezgahımızda uzatarak sarıyoruz.

Tahinli glütensiz çöreklerimizin üzerine elimizle bastırarak düzleyip fırın tepsimizin içerisine yerleştiriyoruz. Çöreklerimizin birbirine ve tepsi kenarlarına temas etmemesine özen gösteriyoruz. Üzerlerine önce yumurtamızın sarısını ve sonra da susam sürerek 1 saat kadar dinlendiriyoruz. Daha önceden ısıttığımız fırınımızda yine 180 derecede pişiriyoruz. Fırından fırına göre pişme süresi değişebilir; çöreklerimizi gözlemleyerek iyice kızardıklarından emin olduğumuzda fırından çıkarabilir ve servis edebiliriz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir