GLUTENSİZ TARİFLER

Kuru Meyveli Glutensiz İrmik Helvası

Kuru Meyveli Glutensiz İrmik Helvası

İrmik helvası başta balık yemekleri olmak üzere pek çok yemeğin ardından tercih edilen mükemmel bir lezzet… Hem hafif olması, hem doyurucu hem de sağlıklı olması irmik helvasının kültürümüzde özel ve klasik bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Bu klasik lezzete biraz farklılık katarak damaklarda unutulmayacak bir lezzet bırakmak amacımız. Üstelik irmik helvasını çölyak hastaları ve glütenden uzak durarak beslenmeye gayret gösterenler için glüten barındırmayan malzemeler ile yapacağız. Kuru meyveli glutensiz irmik helvası yiyenin bir tabak daha isteyeceği ve keyifle tüketeceği son derece pratik şekilde yapılabilen bir lezzet…

Kuru Meyveli Glutensiz İrmik Helvası İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı glütensiz mısır irmiği
  • 1 su bardağı kadar süt
  • 1 su bardağı kadar su
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tere yağ (ya da margarin)
  • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 çay bardağı kadar karışık kuru meyve (kuru kayısı, incir, üzüm ya da hangi kuru meyve lezzetlerinden hoşlanıyorsanız)
  • 1-2 yemek kaşığı kadar ceviz, fındık fıstık ya da kayısı çekirdeği (burada da istediğiniz kuruyemiş türlerini kullanabilirsiniz)
  • Bir kaç top dondurma (tercihe göre)

Yukarıda sayılı malzemelerden 3-4 porsiyon glütensiz kuru meyveli irmik helvası çıkar. Daha fazla kişiyi ağırlayacak olanlar için yukarıdaki malzemeler orantılı olarak artırılmaktadır. Örneğin 2 su bardağı glütensiz mısır irmiği kullanılacaksa 2 su bardağı kadar da süt kullanılması ve yine diğer malzemelerin de aynı oranda artırılması gerekir.

Kuru Meyveli Glutensiz İrmik Helvası Yapılışı:

Tereyağı ve sıvı yağı tencereye koyarak kızdıralım. İçerisine minik minik doğradığımız kuru meyveleri ve kuru yemişi koyup bir iki dakika kavuralım. Ardından irmiği ekleyip iyice kavuralım. İrmiğin rengi açık kahverengi olana kadar kavuralım. Kavurduğumuz irmiğin üzerine şekerimizi, suyumuzu ve sütümüzü ilave edip karıştıralım. İrmiği arada bir karıştırarak pişirelim. Suyunu çekip kıvam alana kadar pişirmeye devam edebiliriz. Suyunu çektikten sonra dinlenmeye bırakalım.

Servis edeceğimiz zaman helvadan bir miktar alıp su ile ıslattığımız kasenin içine koyalım ve ortasını açalım. İçine bir miktar dondurma koyalım ve üzerini helva ile kapatalım. Kaseye hazırladığımız helvayı servis tabağına ters çevirelim. Dondurmaya hafif erime zamanı tanıyalım, birkaç dakika kadar… Böylece daha akışkan bir kıvam elde edebiliriz. Bu aşamada kuru meyveli irmik helvası bir miktar ılık olursa, dondurma daha çabuk erir ve daha lezzetli olur.

Glütensiz irmik helvamızı kakaolu yapmak istiyorsak içerisine bir miktar kakao de ekleyebiliriz. Yahut bu tadı kakaolu dondurma ile de verebiliriz. Tarifimizin içerisinde yer alan malzemelerden alerjiniz olan var ise bunlar çıkarılabilir. Yerine daha önceki tariflerde denediğiniz, verim aldığınız ve hoşnut kaldığınız benzer ya da türdeş malzemeler ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir